avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 561 soluții astăzi
Forum Activitate Baiony

Activitate Baiony

am inteles ... dar, din cate am auzit, in invatamant functioneaza un pic diferit treaba ... din momentul in care i-a fost aprobata pensionarea de catre Inspectorat, postul a fost declarat vacant ... oricine putandu-se angaja pe el ... nu cunosc exact procedura specifica ... deci, daca nu i se va aproba pensionarea anticipata si pe postul ei va fi repartizat altcineva, ce se va intampla cu femeia respectiva ? ... mi se pare un pic complicata situatia ... multumesc !
Buna ziua ! O scurta problema : o persoana care lucreaza in invatamant (femeie) a depus cererea de pensionare anticipata in ianuarie 2010 ... i-a sosit decizia de la Inspectoratul Scolar cum ca i-a fost aprobata pensionarea anticipata (decizia este datata 01.02.2010) cu 01.09.2010 ... s-a inceput intocmirea dosarului de pensie (adeverinte din toate locurile unde a profesat), urmand ca la incheierea anului scolar sa fie depus (dosarul) la pensii pentru stabilirea pensiei. Intrebarea mea : este afectata decizia de pensionare anticipata de noua "inghetare" a pensionarilor anticipata ce va intra in vigoare de la 01.06.2010 ? .. Va multumesc anticipat pentru raspuns !