avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1151 soluții astăzi
Forum Activitate cornelusa

Activitate cornelusa

Răspuns la discuția Divort
Multumesc pentru raspunsuri,
Răspuns la discuția Divort
Buna ziua,pentru ca am beneficiat de asistenta dumneavoastra foarte avizata pana acum,am sa va rog sa ma ghidati in continuare,pentru a rezolva o noua problema intervenita dupa divort.Dupa cum am mai scris eu si fostul sot am donat apartamentul copilului pe care il avem,inainte de a intenta procesul.Toate bune si frumoase pana cand a vazut ca trebuie sa plateasca pensie alimentara ceea ce in viziunea lui nu este corect.Drept dovada ca nici nu a platit vreun leu pana acum din luna februarie.Pentru ca am crezut ca este omeneste sa-l avertizez ca il voi reclama pentru neplata pensiei,domnul a schimbat registrul si a trecut la amenintari.Concret,m-a suna periodic ca sa ma acuze ca rade satul de ceea cea facut si acest lucru se intampla din cauza mea.M-a amenintat ca-mi taie capul cu toporul,ca daca tot va face puscarie macar sa stie de ce...Ce sa mai spun,ca in telenovelele de doi bani.Eu am inregistrat convorbirile cu el desi stiu ca nu constituie proba in instanta.Cum credeti ca trebuie sa procedez din punct de vedere legal,pentru ca sa asigur protectia copilului si a mea?Ce pot face pentru recuperarea pensiei alimentare,luand in considerare faptul ca nu are un serviciu dar lucreaza pe cont propriu,castigand ''la negru'' sume importante.Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Divort
Multumesc pentru raspuns.
Răspuns la discuția Divort
Copilul va implini 10 ani pe 23 iunie,dar refuza sa mearga acasa la bunicii paterni unde locuieste fostul sot.Acestia nu au manifestat niciodata un interes prea mare pentru el,fapt pe care copilul l-a simtit din plin.Acum,dupa divort tatal incearca sa-l convinga ca de fapt lucrurile nu stau asa...Nu stiu cum as putea sa dovedesc contrariul,cred ca doar cu martori.Vreau sa evit pe cat posibil sa implic copilul in toata aceasta nebunie.
Sa inteleg ca prin eventualul apel poate schimba orice hotarare de la proces adica; incredintarea copilului,numele,pensia alimentara?
Mi se par foarte incurcate caile justitiei din Romania...Semnezi un act in fata instantei care apoi nu este luat in seama la redactarea deciziei,auzi un verdict in plen dar pe hartia finala ajunge scris altceva...
Asa se intampla de regula,sau la mine a fost doar exceptia?
Răspuns la discuția Divort
Buna ziua,am sa va rog sa ma mai lamuriti intr-o nelamurire pe care o am : daca fostul sot face apel in cele 30 de zile poate cere program de vizitare a copilului?Si daca da,in cazul in care copilul refuza sa mearga la domiciliul lui,poate fi obligat?
Răspuns la discuția Divort
Buna dimineata,
multumesc pentru raspuns,va doresc sanatate si numai bine,asa cum faceti dumneavoastra pentru noi.
Răspuns la discuția Divort
Buna seara, astazi am avut marea surpriza sa primesc in sfarsit comunicarea deciziei de divort dar,stupoare,desi avocatul meu a cerut in instanta renuntarea ambelor parti la apel sau recurs lucru concretizat printr-un act semnat in fata instantei,aceasta prevede apel in 30 de zile...Am discutat la arhiva despre acest act aflat la dosar si mi s-a spus ca este stipulata numai renuntarea la recurs.Impresia mea a fost ca este o eroare de redactare si ca se incearca sa nu fac nici o investigatie in acest sens.Poate ca sunt eu prea suspicioasa dar intrebarile mele sunt: daca am acces la dosar si cum se poate remedia o eventuala eroare de redactare.Mentionez ca d-na de la arhiva s-a intors dupa ce a studiat dosarul,cu un domn avocat care a incercat sa ma convinga ca o eventuala cerere de schimbare a deciziei imi este potrivnica ,afirmand ca o voi lua de la capat cu procesul de divort...si ca va avea castig de cauza fostul sot.Ce ma puteti sfatui?Cu respect astept opinia dvs.
Răspuns la discuția Divort
Multumesc pentru promptitudine.Indraznesc sa va mai pun o intrebare:care sunt repercursiunile in cazul neplatii pensiei alimentare, pentru fostul sot?
Discuție Divort
Buna ziua,
acum aproximativ o luna am divortat de sotul meu.La proces acesta a fost de acord cu plata unei pensii alimentare de 300 lei pentru copilul pe care il avem,in conditiile in care el nu are un loc de munca stabil.De asemenea a cerut sa semneze ca nu vrea apel sau recurs la sentinta.Ulterior s-a razgandit si vrea sa schimbe cuantumul pensiei alimentare la valoarea a 25% din salariul minim pe economie.Poate sa faca acest lucru si daca da prin ce metode?
Inainte de data divortului am convenit amandoi sa donam apartamentul proprietate comuna copilului.Am facut aceasta prin act notarial,cu uzufruct viager asupra mea parintele caruia instanta a incredintat minorul,dar ca si in cazul pensiei alimentare fostul sot ameninta ca va ataca acest act.Care sunt sansele de reusita?
Va multumesc anticipat in asteptarea raspunsului.
Lucrez intr-o unitate de invatamant pe un post didactic auxiliar incadrata cu studii medii si o vechime de pe este 20 ani.Deoarece postul meu prevede si studii superioare anul acesta termin o facultate in domeniu.Intrebarea mea este in ce mod trebuie sa fiu incadrata si retribuita conform noii legi de salarizare?Este posibil sa mi se micsoreze salariul trecand de treapta IA la cea de debutant cu studii superioare asa cum mi se spune la secretariatul scolii?Va multumesc.