avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1407 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Buna ziua,
acum aproximativ o luna am divortat de sotul meu.La proces acesta a fost de acord cu plata unei pensii alimentare de 300 lei pentru copilul pe care il avem,in conditiile in care el nu are un loc de munca stabil.De asemenea a cerut sa semneze ca nu vrea apel sau recurs la sentinta.Ulterior s-a razgandit si vrea sa schimbe cuantumul pensiei alimentare la valoarea a 25% din salariul minim pe economie.Poate sa faca acest lucru si daca da prin ce metode?
Inainte de data divortului am convenit amandoi sa donam apartamentul proprietate comuna copilului.Am facut aceasta prin act notarial,cu uzufruct viager asupra mea parintele caruia instanta a incredintat minorul,dar ca si in cazul pensiei alimentare fostul sot ameninta ca va ataca acest act.Care sunt sansele de reusita?
Va multumesc anticipat in asteptarea raspunsului.
Cel mai recent răspuns: cornelusa , utilizator 22:24, 6 August 2011
poate depune o cerere de micsorare a pensiei , daca nu are venituri care sa-i permita plata unei pensii de 300 de lei. probabil ca i se va admite cererea si va avea de platit pana in 167 de lei.
in privinta donatiei, nu se poate razgandi, n-o poate revoca.
partea mai proasta e ca se revoca de drept (pt cota lui )daca i se mai naste un copil
Ultima modificare: Joi, 31 Martie 2011
gi-jane2, moderator
Multumesc pentru promptitudine.Indraznesc sa va mai pun o intrebare:care sunt repercursiunile in cazul neplatii pensiei alimentare, pentru fostul sot?
pana cand are o hotarare de reducere a pensiei, domnul datoreaza pensie de 300 de lei. daca nu plateste timp de 2 luni , ii puteti face plangere pt abandon (305 cp) la politie sau pachet. mai departe, dansii sunt cei ce analizeaza daca neplata s-a facut din rea-credinta sau chiar nu a avut din ce plati.
mai exsta posibilitatea atunci cand se strange o suma mai maricica, sa mergeti la un executor judecatoresc in vederea executarii silite a datornicului ( poate acesta are bunuri ce pot fi executate silit)
Buna seara, astazi am avut marea surpriza sa primesc in sfarsit comunicarea deciziei de divort dar,stupoare,desi avocatul meu a cerut in instanta renuntarea ambelor parti la apel sau recurs lucru concretizat printr-un act semnat in fata instantei,aceasta prevede apel in 30 de zile...Am discutat la arhiva despre acest act aflat la dosar si mi s-a spus ca este stipulata numai renuntarea la recurs.Impresia mea a fost ca este o eroare de redactare si ca se incearca sa nu fac nici o investigatie in acest sens.Poate ca sunt eu prea suspicioasa dar intrebarile mele sunt: daca am acces la dosar si cum se poate remedia o eventuala eroare de redactare.Mentionez ca d-na de la arhiva s-a intors dupa ce a studiat dosarul,cu un domn avocat care a incercat sa ma convinga ca o eventuala cerere de schimbare a deciziei imi este potrivnica ,afirmand ca o voi lua de la capat cu procesul de divort...si ca va avea castig de cauza fostul sot.Ce ma puteti sfatui?Cu respect astept opinia dvs.
Ultima modificare: Vineri, 29 Aprilie 2011
cornelusa, utilizator
buna dimineata!
cititi cu atentie rezumatul ala de sedinta de pe prima pagina, sa vedeti ce ati cerut.
apoi cititi cu atentie partea unde scrie ce hotaraste instanta. poate fi definitiva si irevocabila pe divort, se ataca cu apel in 30 de zile partea cu numele si cu recurs in 15 zile celelalte decizii.. pensie si incredintare.
oricum cele 30 de zile trec repede. chiar daca e vb de o eroare materiala si faceti cerere de indreptare.. pana se discuta, pana se redacteaza, apoi se poate ataca si asta cu recurs... parerea mea e ca va complicati.
asteptati sa curga cele 30 de zile si gata. nu are de ce sa faca apel si chiar daca face, nu prea are ce schimba
aveti si acces la dosar, mergeti la arhiva civila si solicitati-l pt consultare.

Alte discuții în legătură

apel la hotararea de divort Seashell Seashell Buna ziua! Va rog sa ma lamuriti in cateva probleme. In data de 1 aprilie anul curent am avut ultima infatisare la tribunal in caz de divort, eu fiind ... (vezi toată discuția)
Divort minori, recurs, legalizare hotarare alinavoros alinavoros buna,ma numesc alina,dupa un divort ce a durat doi ani,acum trei luni am obtinut divortul si tutela asupra copilului,dar hotararea nefiind legalizata sa facut ... (vezi toată discuția)
Majorare pensie alimentara anacalina anacalina Am divortat anul trecut.Fostul sot a facut apel la hotararea de divort , drept urmare nici pana acum nu mi-am putut schimba numele , in sedinta din 2 aprilie ... (vezi toată discuția)