avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Activitate Stropinel

Activitate Stropinel

Va multumesc tuturor pentru sfatusrile si parerile dumneavoastra!
Sincera sa fiu,acum imi dau seama de gravitatea faptei si cu siguranta nu se va mai intampla!
Va doresc numai bine!
nu am antecedente penale imi puteti spune va rog unde pot afla daca mi s-a depus plangere si in cat timp ar putea sa imi vina amenda?
Buna ziua!Probabil ca la problema pe care o am in momentul asta ar trebui sa ma duc la un psiholog nu sa va sacai pe voi cu intrebarile mele.Dar totusi v-as ruga sa ma indrumati intr-un fel.Am furat din mega-marchetul Cora cateva accesorii (2 bratari ,o pereche de cercei)si m-au prins...l-a iesire,m-a asteptat un angajat care m-a dus pana la anchetatori si primul m-a pus sa recunosc,al doilea m-a pus sa ma dezbrac si sa scot tot ce am sustras din magazin...urmatoarea oprire a fost la un departament de politie tot din cadrul magazinului si acolo mi-au scris datele dupa buletin pe acceasi foaie pe care au scris codul si pretul produselor furate.
Dupa toate ascestea mi s-a spus ca ori platesc produsele,daca am bani la mine ,iar daca nu am cheama politia si imi face dosar penal.La mine nu aveam destui bani ,imi mai trebuiau 15 ron si mi-au spus sa ma descurc in vreun fel,sa chem mama ,tata sa imi achite ca sa scap asa.Pana la urma au intrat si 2 oameni in incapere care s-au dat drept politisti si care mi-au adresat niste cuvinte foarte urate de genul daca nu ai 15 ron sa achiti dute pe centura sa faci rost.Sincer stiu ca am gresit dar nu mi se par deloc profesionale vorbele si jicnirile lor.
Pana la urma am reusit sa imi conving o prietena sa vina sa ma ajute si am achitat la o casa speciala,mi-au dat produsele si omul cu care am stat in incapere ,care m-a supravegeat mi-a facut cu mana in semn ca pot pleca...
Acum intrebarile mele sunt:
1.Pot sa ma trezesc acasa cu vreo citatie pentru a ma prezenta la sectie?
2.Pot trece cu vederea sau acoperii fapta avand in vedere ca angajatii din Cora mi-au spus ca asta este aranjamentul lor cu cei de la politie,sa nu faca dosar penal celor care au bani sa isi achite produsele furate,tratandu-i ca pe niste clienti obisnuiti?
Va rog inca o data sa imi raspundeti.Multumesc,anticipat