avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Activitate kaledamr

Activitate kaledamr

Răspuns la discuția nume gresit
actele mele actuale (permis de sedere si pasaport)sunt eliberate de oficiul roman de imigrare ,si sunt asa de 7 ani,acum spun ca in actele mele din tara de origine numele e cu doua litere gresite inversate,,eu intre timp in acei 7 ani m-am casatorit am si diploma cu numele meu care e scris in acte actule si care ei considera gresit, si vreau sa ramane asa altfel e greu,plus in limba mea nu are imoprtanta literele respective nu stiu ce fac ,astept raspuns din parte lor si astept audienta sa vad ce fac,,tot ce am e cu numele actual pana si viza de sedere ,cont ,certificat de casatorie romanesc ,permis conducere ,,,puteti recomenda avocat daca o sa fie nevoie ,,va multumesc
Răspuns la discuția casatoria cu un refugiat politic
daca e refugiat in romania poate casatori,refugiati sunt sucutiti de serie de acte,asa a fost la mine
Discuție nume gresit
buna ziua,sunt strain cu statut de refugiat in romania,cand am obtinut sedere in ro.acum 7 ani ,au fost inversate 2 litere la numele meu care in lima araba nu are importanta(ie,in loc de ei),pe urma m-am casatorit. sotia are numele meu actual care apare in actele mele(acte adica permis de sedere si document de calatorie pentru refugiati emise de o.r.i)am facut si permis de conducere ,contract de munca ,totul pare ok,)acum cand am vrut sa prelungesc actele(viza)functionarul mi-a spus ca ca literele nu corespund cu actele mele veche acum 7 ani ca nu e in regula ,am incercat sa explic ca in limba mea nu are importanta se scrie numele la fel depende de traducator ,noi avem alte litere la scris...ce fac cu numele de familie care i-a luat sotia restul de acte la masina etc..atentie ,am mai prelungit valabilitate actele mele fara probleme acum 3 ani,acum astept o luna ce o sa fie daca modifica cel actual sunt termina , ,,va intreb cum fac sa pastrez numele meu actual,daca eram roman puteam prin tribunal ,,se poate si strain mai ales ca sunt refugiat sa apeleze la tribunal ,poat la notar ajuta,,am putut traduce certficat de nastere cu numele meu actual in acte,,ajuta??multumesc