avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 807 soluții astăzi
Forum Activitate vnica22

Activitate vnica22

Cererea de chemare in judecata precum si cererea de repunere in termen s-au depus dupa 5 zile de la expirarea celor 30 zile calendaristice pt depunere.
Cererile au fost depude de un avocat dar eu am semnat cu acesta imputernicirea in ziua in care a fost depuse cererile.
In acest caz nu pot face plingere la Barou , deci pot invoca doar concediu medical (internare 7zile si apoi conediu 7 zile) pentru repunerea in termen.

va multumesc pt sprijin
Multumesc pt incurajare din pacate la art74 nu mai este speculat ca nulitatea decizie lipsa paragrafului in care trebuie specificata instanta si termenul pt recurs.
Pot ataca decizia si prin prisma art61 prin obligativitatea consulatari Agentiei teritoriale pt ocupare fortei de munca
Datorita unei decizii de concediere pe motiv de restructurare m-am ales cu un proces pe rol.
Eu sunt persoana vizata.
Din neglijenta unui "prieten" avocat am depasit termenul de 30zile lucratoare dar am un concediu medical si as intra la cele 15 zile de repunere in termen la terminarea "cauzei".
Doresc sa stiu daca concediul medical este o CAUZA REALA pt repunerea in termen.
A doua problema este ca in decizia de concediere lipseste termenul in care pot face contestatie si instanta careia sa ma adresez. acest lucru l-am invocat in cererea in judecata. Este aceasta un motiv sa duca la NULITATE ABSOLUTA fiindca in cadrul Codului Muncii nu mai gasesc un articol care sa precizeze acest lucru.

Va multumesc.
in functie de idei si raspunsuri pot adauga si alte aspecte care ar putea duce in favoarea mea in cazul procesului.

Stima