avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Activitate ecochina

Activitate ecochina

In primul rand vreua sa multumesc pentru raspunsuri prompte :)

vad ca se complica treaba... nu am carnet de munca, iar cand am solicitat de la ITM o adeverinta de vechime mi s-a zis ca firma trebuie sa mi-o emita, ei doar in cazuri exceptionale intervin.
Mentionez ca firma platea 0,75 comision ITM... ii obliga asta intr-un fel sa-mi elibereze adeverinta ?
As putea cere, de asemenea, la ITM o situatie cu privire la incheierea activitatii cu fostul angajator ?
Am o copie originala dupa aceasta Adresa iar textul suna in felul urmator:
"Instiintare,
In atentia Dnei X Y, in calitate de angajata a SC xxx, va aducem la cunostinta faptul ca incepand cu 20.05.2010, colaborarea noastra se va incheia, urmand ca Dvs sa puteti depune la Agentia Municicpala pentru Ocuparea Fortelor de Munca Bucuresti dosarul pentru obtinerea indemnizatiei de somaj

Data 21.04.2010
Semnaturi"

Din surse sigure detin si urmatoare informatie: Decizia de incetare a CIM cu art 65 lit 1 a fost deja inregistrata la ITM... termenul legal era pana la 25 mai, dar...
in data de 03 iunie firma a emis o alta decizie prin care o revoca pe cea initiala si dupa cercetarea disciplinara vor emite o noua decizie de incetare a CIM.
Ideea e ca eu chiar din 3 iunie sunt angajata la o alta societate... cu ce drept revoca o decizie deja inregistrata la ITM ?? si mai ales fara acordul meu ?
Buna ziua,

vreau sa va rapesc timpul cu o poveste total ciudata ce mi s-a intamplat:

Am fost angajata la o firma cu capital strain cu contract normal, pe durata nedeterminata.
In data de 19 mai 2010 pe la 7 seara mi s-a adus la cunostinta ca s-a luat o decizie la firma-mama sa reduca personalul si mi s-a zis ca ne putem desparti fie pe loc fie cu preaviz 15 zile...
Stiind ca este vorba de o reducere de personal, am solicitat sa mi se incheie contractul cu somaj... drept pt care am semnat o adresa antedatata (21 aprilie 2010) prin care ei ma anuntau ca "incepand cu data de 20 mai 2010 relatiile de colaborare se vor incheia" - fara a se preciza motivul incetarii.
Fiind vorba despre somaj, si stiind cat dureaza un dosar am inceput sa sun cam de pe 31 mai 2010 sa intreb de decizia de incetare si adeverinta de somaj.
La telefon m-au tot amanat, ba ca decizia este la avocat, ba ca sa revin cu un telefon, ba ca revin ei...
Pe 05 iunie 2010 - ziua de salariu, m-am prezentat la sediu sa-mi cer banii... mi-au aratat atunci o adresa datata cu 03 iunie 2010 pe care urmeaza s-o primesc prin posta prin care ma convoaca in data de 10 iunie la sediu pentru cercetarea dosarului personal si in caz de neprezentare mi se va incheia contractul de munca cu nedisciplinar... iar motivele invocate erau ca nu am operat o factura in program si ca nu am facut proces de predare, PV care nici nu mi s-a cerut dat fiind faptul ca am fost anuntata la 7 seara ca pot sa plec acasa de tot...

Acum eu am urmatoarele intrebari:
- Cum poate angajatorul sa-mi incheie CIM cu alt articol daca eu deja am incheiat activitatea cu el, iar el avea termen de depunere a deciziei de incetare la ITM ?
- De ce au evitat sa-mi dea decizia de incetare... ii ajuta la ceva... ar avea dreptul s-o revoce... eventual fara acordul meu ?

Ce ma sfatuiti sa fac, din cate stiu, orice-as face... ei nu mai vor sa-mi plateasca banii... si vor sa pretinda "daune".... asta stiu din experienta cu alti angajati... au beneficiat de acelasi tratament !
Care ar fi solutia optima si care sa dureze cel mai putin timp ca sa-mi pot recupera banutii munciti ?


Multumesc,
O zi buna va doresc.
Ca si cetatean strain (pana la dobandirea cetateniei Romane) am avut un CNP care incepea cu 8xxxxx etc. Am lucrat in baza cartii de rezidenta detinute.
Ca si cetatean roman am CNP cu 2xxxxx.
Intrebarea nu este lipsita de sens deoarece, spre exemplu, la CNAS anuntarea se face de catre medicul de familie la care sunt arondata.

Buna ziua,
am o mare dilema: cine imi face schimbarea CNP-ului in baza de date a institutiilor de stat, dat fiind faptul ca pana la obtinerea cetateniei am lucrat pe teritoriul Romaniei - darile catre Stat au fost platite pe vechiul CNP, iar o data cu obtinerea cetateniei romane= CNP nou = CI nou - darile au fost achitate pe noul CNP.
Ma intreb daca existe "cineva" care anunta aceasta schimbare - de ex. Politia sau trebuie sa ma deplasez personal?
Intrebarea mea are sens deoarece am ramas fara lucru si vreau sa ma adresez autoritatilor pentru obtinerea indemnizatiei de somaj - acolo mi se verifica ultimele 12 luni lucrate (adica darile platite)... si mi-e sa nu am probleme din cauza unei baze de date neuniforme.

Multumesc anticipat,
Ecaterina C.