Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CNP nou ca cetatean roman, cine anunta schimbarea?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CNP nou ca cetatean roman, cine anunta schimbarea?

Buna ziua,
am o mare dilema: cine imi face schimbarea CNP-ului in baza de date a institutiilor de stat, dat fiind faptul ca pana la obtinerea cetateniei am lucrat pe teritoriul Romaniei - darile catre Stat au fost platite pe vechiul CNP, iar o data cu obtinerea cetateniei romane= CNP nou = CI nou - darile au fost achitate pe noul CNP.
Ma intreb daca existe "cineva" care anunta aceasta schimbare - de ex. Politia sau trebuie sa ma deplasez personal?
Intrebarea mea are sens deoarece am ramas fara lucru si vreau sa ma adresez autoritatilor pentru obtinerea indemnizatiei de somaj - acolo mi se verifica ultimele 12 luni lucrate (adica darile platite)... si mi-e sa nu am probleme din cauza unei baze de date neuniforme.

Multumesc anticipat,
Ecaterina C.
Cum adica CNP nou si vechi? :O
Ati dobandit cetatienia acum doar acum vi s-a atribuit un CNP si este mentionat in cartea de identitate.
Daca pana la dobandirea cetateniei romane ati avut o alta cetatenie ati avut drept de lucru in baza unui permis de lucru si s-au achitat toate taxele si impozitele aferente in temeiul acelui inscris.
Politia nu anunta nici o autoritate, dvs sunteti interesata sa o faceti deci va veti prezenta cu copie e si original la fiecare autoritate sa va ia in evidenta.
Ca si cetatean strain (pana la dobandirea cetateniei Romane) am avut un CNP care incepea cu 8xxxxx etc. Am lucrat in baza cartii de rezidenta detinute.
Ca si cetatean roman am CNP cu 2xxxxx.
Intrebarea nu este lipsita de sens deoarece, spre exemplu, la CNAS anuntarea se face de catre medicul de familie la care sunt arondata.