avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1086 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters147771

Activitate ContSters147771

Buna ziua.Va rog f mult sa ne sfatuiti in urmatoarea situatie.Pentru cei care au citit problema partajului lucrurile sunt putin familiare cu urmatoarea problema ce o avem cu fosta sotie.Acum..acum un an jumate,fosta sotie a sotului meu a venit din Spania cu mama ei si au intrat in casa,dupa ce plecase sotul meu la munca (usa era deschisa ca nu incuiam niciodata),m-au luat din pat cu amenintari ca ma dau afara din casa,mi-au luat telefoanele,eu neputand vb cu nimeni,mi-au luat cheila cu forta,dupa o ora de cearta cu sotul meu la telefon a luat actele casei si a plecat.Nu i-am facut plangere pentru ca speram sa ne intelegem cu partajul casei.Acum anul acesta,a repetat acea actiune.Cand ma pregateam sa plec din casa,am deschis usa si in usa am dat de un barbat pe care nu il cunosteam si in spatele lui ea a intrat in casa cu cumnata ei.Socata si speriata am apucat sa sun la politie.Pana sa vina politia mi-au luat cheile,m-au amenintat ca ma dau afara cu tot cu mobila si lucrurile din casa.A venit politia,care i-a sustinut dreptul de a ramane intr-o camera daca nu e partajul facut si a plecat imediat dupa acestia.A doua zi sotul meu a schimbat yala,nu putea sa o primeasca in casa sa stea cu noi.Ea a chemat politia a venit cu martori dar politia a aprobat decizia sotului meu ca daca el nu vrea sa o primeasca ea nu poate intra.Cum sa stea fosta nevasta cu actuala?!Atunci ea a facut o cerere presedintiala de reintegrare spunand ca nu are unde sa stea,desi locuia in Spania din 2005 si in tara statea la parintii ei.Aceasta cerere i-a fost aprobata in principiu si a venit cu politia si un martor sa intre in casa.Dar sotul meu in urma sfatului avocatului i-a spus ca nu o poate lasa sa intre,mai ales ca facusem recurs.Atunci ea i-a facut o plangere la politie pe baza acestei cereri.La recurs cererea ei a fost insa respinsa scriind ca e greu de crezut ca ar sta in casa cu fostul sot si actuala sotie si ca e doar o actiune de sicanare din partea ei.Asteptam inca un raspuns la aceasta plangerea ei fiind facuta de 6 luni.Avocatul m-a sfatuit sa fac si eu o plangere impotriva ei si a persoanelor cu care a intrat peste mine si s-a incadrat la viol de domiciliu.Am facut dar aceasta a fost respinsa eu fiind obligata sa-i platesc despagubiri de 1500 lei ei si fratelui ei.Acum singura solutie sa nu platim acesti bani e sa facem recurs in alt oras, in orasul in care am castigat cererea presedintiala.E cam ciudat ca nu are dreptul sa intre in casa si totusi cand a intrat cu forta peste mine tot eu platesc.Se bat cap in cap.Nu stim daca sa mergem la recurs sau nu.Eu sunt insarcinata in 8 luni si ne ameninta ca v-a veni din nou tinand cont ca nu a patit nimic.Suntem disperati ne e frica sa nu castige la recurs sa ii platim dublu.Avem termen de 5 zile sa ne hotaram va rugam dati-ne un sfat.Si inca un lucru:ce poate ea pati daca se accepta inceperea urmaririi penale?Nu vreau nici sa ii fac rau si nu stim ce sa facem.Ea lucreaza cu acte in Spania si fratele ei la fel.Va rog mult dati-ne un raspuns.Sa facem recursul?Avem sanse sa castigam?Si care ar putea fi consecintele?Si ce ar putea pati sotul meu in urma plangerii facute de ea?Avocatul nostru spune ca e normal o hotarare luata de un jud.in orasul nostru celalalt sa i-o aprobe sa nu o respinga,dar ca la recurs lucrurile se vor schimba.Nu vrem nici sa -i facem rau dar ne-am saturat.Multumim mult.
Răspuns la discuția Partaj dupa 8 ani de la divort
Buna ziua.Va rog f mult sa ne sfatuiti in urmatoarea situatie.Pentru cei care au citit problema partajului lucrurile sunt putin familiare cu urmatoarea problema ce o avem cu fosta sotie.Acum..acum un an jumate,fosta sotie a sotului meu a venit din Spania cu mama ei si au intrat in casa,dupa ce plecase sotul meu la munca (usa era deschisa ca nu incuiam niciodata),m-au luat din pat cu amenintari ca ma dau afara din casa,mi-au luat telefoanele,eu neputand vb cu nimeni,mi-au luat cheila cu forta,dupa o ora de cearta cu sotul meu la telefon a luat actele casei si a plecat.Nu i-am facut plangere pentru ca speram sa ne intelegem cu partajul casei.Acum anul acesta,a repetat acea actiune.Cand ma pregateam sa plec din casa,am deschis usa si in usa am dat de un barbat pe care nu il cunosteam si in spatele lui ea a intrat in casa cu cumnata ei.Socata si speriata am apucat sa sun la politie.Pana sa vina politia mi-au luat cheile,m-au amenintat ca ma dau afara cu tot cu mobila si lucrurile din casa.A venit politia,care i-a sustinut dreptul de a ramane intr-o camera daca nu e partajul facut si a plecat imediat dupa acestia.A doua zi sotul meu a schimbat yala,nu putea sa o primeasca in casa sa stea cu noi.Ea a chemat politia a venit cu martori dar politia a aprobat decizia sotului meu ca daca el nu vrea sa o primeasca ea nu poate intra.Cum sa stea fosta nevasta cu actuala?!Atunci ea a facut o cerere presedintiala de reintegrare spunand ca nu are unde sa stea,desi locuia in Spania din 2005 si in tara statea la parintii ei.Aceasta cerere i-a fost aprobata in principiu si a venit cu politia si un martor sa intre in casa.Dar sotul meu in urma sfatului avocatului i-a spus ca nu o poate lasa sa intre,mai ales ca facusem recurs.Atunci ea i-a facut o plangere la politie pe baza acestei cereri.La recurs cererea ei a fost insa respinsa scriind ca e greu de crezut ca ar sta in casa cu fostul sot si actuala sotie si ca e doar o actiune de sicanare din partea ei.Asteptam inca un raspuns la aceasta plangerea ei fiind facuta de 6 luni.Avocatul m-a sfatuit sa fac si eu o plangere impotriva ei si a persoanelor cu care a intrat peste mine si s-a incadrat la viol de domiciliu.Am facut dar aceasta a fost respinsa eu fiind obligata sa-i platesc despagubiri de 1500 lei ei si fratelui ei.Acum singura solutie sa nu platim acesti bani e sa facem recurs in alt oras, in orasul in care am castigat cererea presedintiala.E cam ciudat ca nu are dreptul sa intre in casa si totusi cand a intrat cu forta peste mine tot eu platesc.Se bat cap in cap.Nu stim daca sa mergem la recurs sau nu.Eu sunt insarcinata in 8 luni si ne ameninta ca v-a veni din nou tinand cont ca nu a patit nimic.Suntem disperati ne e frica sa nu castige la recurs sa ii platim dublu.Avem termen de 5 zile sa ne hotaram va rugam dati-ne un sfat.Si inca un lucru:ce poate ea pati daca se accepta inceperea urmaririi penale?Nu vreau nici sa ii fac rau si nu stim ce sa facem.Ea lucreaza cu acte in Spania si fratele ei la fel.Va rog mult dati-ne un raspuns.Sa facem recursul?Avem sanse sa castigam?Si care ar putea fi consecintele?Si ce ar putea pati sotul meu in urma plangerii facute de ea?Avocatul nostru spune ca e normal o hotarare luata de un jud.in orasul nostru celalalt sa i-o aprobe sa nu o respinga,dar ca la recurs lucrurile se vor schimba.Multumim mult.
Răspuns la discuția Partaj dupa 8 ani de la divort
Buna ziua,in primul rand multumesc pentru raspuns.Din pacate bunica sotului meu a decedat in februarie 2006.Fosta sotie fiind plecata din iunie 2005, cheltuielile de inmormantare au fost suportate de sotul meu si de parintii lui.Totodata s-au achitat datorii mari la intretinere,20 de mil la termoficare,30 mil la apa rece etc,pentru ca si sotul meu le-a putut plati numai din 2006 dupa moartea bunicii cu banii luati din ordonanta la locul de munca si ajutat de parintii lui.Aceste lucruri se vor putea dovedi cu chitante.Fosta sotie se bazeaza pe faptul ca o are pe fetita in intretinere si precizeaza ca nu are unde locui cu ea desi nici macar nu este in tara.De aceea ne temem putin de rezultatul acestui partaj.
Buna ziua.As dori daca puteti sa ma sfatuiti si pe mine in urmatoarea situatie.Fosta sotie a sotului meu a divortat de acesta in anul 2002 la 3 luni dupa ce primisera apt-ul bunicii sotului meu cu clauza de intretinere ea parasind tara in anul 2005 si lasand fetita de 5 ani sotului meu.Eu sunt cu sotul meu din anul 2006 casatorindu-ne in anul 2009.Afland asta, ea a venit in anul respectiv si si a luat fetita in varsta de 9 anisori.A revenit apoi in martie,intrand cu forta peste mine in apt. si a introdus o cerere presedintiala de reintegrare care i-a fost respinsa si datorita faptului cred eu ca eram insarcinata si prezenta ei in apt cum scrie si in hotarare era mai mult tachinatoare sa zic asa.Acum a introdus o cerere de partaj cerand apt-ul pe motiv ca nu are spatiu locativ desi in Spania locuiste cu concubinul ei si cu familia fratelui ei de 5 ani si are loc de munca cu acte.Intrebarea mea e urmata de situatia in care eu voi naste in februarie si noi vrem sa ii dam banii pe jumatatea ce sustine ca i se cuvine, dar ar trebui sa ne facem griji in privinta asta ?Avocatul nostru fiind un prieten de familie ne linisteste mereu spunand sa stam linistiti dar eu imi fac griji pentru ca are multi bani cu care ne ameninta ca v-a castiga.Are sanse ? Sau i se respinge dreptul de a refuza banii nostrii pentru ca e plecata de 5 ani si noi am adus multe imbunatatiri apt ului care era degradat din cauza acoperisului pe care si anul acesta l-am refacut?Va rog f mult daca puteti sa imi dati un raspuns.Va multumesc si un sfat pentru cei care divorteaza : faceti lucrurile la timpul lor nu le lasa-ti pe mai tziu caci timpul poate fi in defavoarea voastra.