avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate BigBoy

Activitate BigBoy

Buna ziua,vă salut cu respect și vă rog să mă sfătuiți într-o problemă delicată legat de un salariat problemă și permanent specializat pe reclamații și chemări în instanță deși acesta este cunoscut ca un element negativ în toate locurile de muncă în care si-a desfășurat activitatea.
Pe scurt o să încerc să prezint ceea ce mă face să vă consult în legatură cu fișa de post a acestuia , ca sef adjunct într-o funție de conducere , acesta refuzînd în permanență semnarea acesteia atât la servici cât și la orice altă convocare pentru efectuarea acestei formalităâi legale , astfel că de mai multe ori am fost nevoit ca pe langă expedierea cu mandat poștal cu ”aviz de primire” - rămas neridicat și returnat la instituție , să apelam la expedierea catre acesta prin executor judecătoresc care de asemenea a rămas fară efect.Mai mult ăn continuare acum trei ani datorită unor abateri importante si repetate , acestuia i s-a desfacut contractul individual de munca si a fost data afara însă după atacarea în instanță deși inițial a pierdut procesul , la ultima atacare a sentinței , i s-a dat câștig de cauză preschimbându-i-se sancțiunea din ”desfacere a contractului de munca” într-o sancțiune cu reducerea salariului , unitatea fiind obligată să îl reangajeze și să-i plătească toate sumele datorate pe perioada căt acestuia i s-a desfacut contractul de muncă.Acum , revenit pe același post deținut anterior , a reluat același comportament și de mai bine de patru luni refuză să semneze fișa de post pe motiv ca nu i s-a acordat o clasa de salarizare mai mult și sustine ca fișa de post ” e prea stufoasă” ca are prea multe atribuții și nu le poate îndeplini...justificând diverse motive pentru atribuții pe care personalul care a efectuat funcția anterior revenirii acestuia pe post, le-e efectuat fără probleme chiar dacă fișa de post a fost actualiztă cu atribuții noi de catre seful superior (pe care acesta are in fisa de post stabilit a-l inlocuii) , atributii necesare bunei desfăsurari a activitații datorita aparitiei unor noi reglementari care trebuiesc indeplinite fata de fisa de poat a acestuia inainte de desfacerea contractului de munca. In continuare acesta refuza semnarea fisei de post semnand cu obiectiuni de jumatate de pabina A4 cu diverse motive care in opinia noastra nu sunt juste,contestand inclusiv personalul care intocmeste fisa de post (respectiv seful titulat al carui adjunct este) si ne asteptam la repetarea aceluiasi istoric ca si sel anterior , fapt ce nu ne permite desfasurarea in bune conditii a activitatii in unitate. Tinand cont de acest aspect indraznesc sa va cer un sfat celor care ati mai intalnit cazuri similare si sa ma sfatuiti cum se poate proceda legal astfel incat la posibila atacare in instanta a institutiei de catre acest salriat problema , sa putem dovedi intentia buna a institutiei si reavointa acestuia . De asemenea as solicita un punct de vedere asupra legalitatii inlocuirii din functie a acestuia in cazul in care acesta refuza sa efectueze atributiile stabilite prin fisa postului de catre organul ierarhic superior (seful sau direct) astfel incat un dosar intocmit in astfel e situatii sa fie corespunzator instantei si sa nu i se dea castig de cauza acestui salariat problema. Consideram ca fisa de post se intocmeste de catre seful compartimentului cu sarcinile stabilite pentru bunul mers al activitatii si nicidecum sarcinile nu se negociaza direct cu salariatul , acesta avand posibilitatea ca daca considera ca sarcinile sunt multiple si renumaratia nu este corespunzatoare sa refuze postul si sa plece pe o alta functie/post care sa-l multumeasca atat din punct de evdere al remuneratiei cat si al atributiilor care trebuiesc efectuate si care rezulta din fisa postului. Inchei sperand ca ati înteles esenta acestor multiple intrebari și aștept pareri de la cei priceputi si care poate ați mai întâlnit astfel de ”personaje problema” , comportamentul acestuia indignand întreg colectivul compartimentului unde îsi desfășoara activitatea dar dat fiind rezultatul obținut de către acesta în instanță , aceștia au ramas profund dezamăgiți de această situație. Vă mulâumim anticipat !
Multumesc frumos !
Montator 2 SCB- la calea ferata. In contractul colectiv de munca conditia minima este prevazuta : "absolventi ai scolii profesionale , ai scolii de arte si meserii...."
Buna ziua , doresc sa intreb daca se poate incadra pe o functie care in conditii minime de pregatire prevede "absolvent scoala profesionala" iar salariatul are doar 10 clase absolvite la Liceu Tehnologic la seral si este in continuare in Clasa a XI-a-seral.
Multumesc anticipat !!!
Cu stima si respect va salut !
Sun intr-o mare dilema....am divortat recent (din vina ambelor parti) si azi am primit sentinta de divort (dupa 35 de zile de la ultima infatisare #-o) instanta mi-a incredintat spre crestere si educare pe fica mea de 11 ani .
As vrea sa plec de la domiciliul actual impreuna cu fica mea...insa avocata m-a sfatuit sa mai stau inca 30 de zile pentru a vedea daca ex-sotia nu declara apel.
Starea este tensionata , "ex" face zilnic presiuni asupra fetei si cauta diverse motive de cearta si nu stiu cum sa procedez...
Si asa am rabdat destul si eu si fetita si doresc sa plcam cit mai urgent din locuinta....
Din 01.06 o sa iau concediu de odihna pina in 61.06 fapt ce se potriveste si cu vacanta fetitei din 14.06 ....(apropo cum sa fac daca vreau sa plecam la parintii mei sa nu ma acuze ca am rapit fetita in acest ionterval ?) dar ce ma fac daca declara apel....sa mai stam acolo e un calvar...cum ma sfatuiti sa procedez....

Cu stima si c onsideratie....