avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 922 soluții astăzi
Forum Activitate misha5

Activitate misha5

Discuție Dividende
Buna ziua
tatal meu a depus certificatul de actiuni la Conti S.A. Ploiesti .Primii doi ani i s-au trimis dividendele aferente(anii 1996,1997).Acum cativa ani am intrebat la aceasta societate daca au mai distribuit dividende si care e situatia actiunilor tatalui meu (e pensionar, are 71 de ani ), si mi s-a raspuns ca nu s-au mai distribuit niciodata dividende, ele se redistribuie, si certificatul nu mai e bun de nimic.
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns sau sa ma orientati unde as putea gasi acest raspuns.
Multe multumiri!
Discuție Declaratia 394
Se inregistreaza in declaratia 394 si facturile emise pentru clienti- persoane fizice neplatitoare de tva?(suntem o firma de prestari servicii)
Multe multumiri!
Incep prin a le multumi mult celor care mi-au raspuns, dar mai am o nelamurire....Daca Administratia Fiscala locala nu mi-a trimis nici o somatie pana acum,la impozitul forfetar pentru 2009 voi plati si penalizari+ dobanzi la penalizari?In sarcina cui revine situatia platilor la zi?Nu am cu ce sa demonstrez ca de la ONRC mi s-a spus ca nu trebuie sa platesc (nimic scris),dar faptul ca EU i-am intrebat despre situatia mea demonstreaza buna mea credinta sau faptul ca am fost #-o#-o.

De la Registrul Comertului mi s-a spus in 2009 ,ca nu e nevoie sa platesc impozit, ca neavand cifra de afaceri niciodata sunt ca o firma inactiva .Se suspenda ceva care a scos profit vreodata.Nu am facut niciodata o declaratie ca as fi platitoare de profit, de fapt la Administratia Fiscala ma ,,pierdusera".
Nu e cea mai mare aberatie ,sa platesc cand nu am incasat nimic niciodata?
Am o societate infiintata in 1994 si care nu a avut niciodata activitate .In fiecare an am depus la Administratia fiscal locala declaratii pe proprie raspundere ca nu desfasor activitate ,la fel am depus la Registrul Comertului situatiile financiare anuale.Cum mi se poate cere sa platesc impozit forfetar?