avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 953 soluții astăzi
Forum Activitate grecu_iulia

Activitate grecu_iulia

Multumesc pentru raspuns.

M-am gandit si eu la invatamant, si, cautand pe net in CCM pe ramura invatamant, am observat ca la art. 75 (parca asta era cel cu pricina), referitor la plati compensatorii, mentioneaza doar ca numarul acestora va fi stipulat intr-o lege ulterioara, ce ar urma sa fie scoasa la intelegere cu sindicatele.
Asadar revin cu o alta intrebare: CCM pe ramura invatamant, stie cineva daca numarul salariilor compensatorii difera de cifra 1?

Multumesc anticipat.
Am fost instiintata de curand ca urmeaza a-mi fi desfiintat postul si mi s-a comunicat verbal preavizul de 20 zile.
Rascolind pe net despre drepturile care le am fac urmatoarele presupuneri:
- pana nu primesc o instiintare in scris, un preaviz in scris, nu cred ca pot considera data instiintarii verbale ca data de inceput a previzului de 20 zile, ci presupun ca de la data primirii a ceva scris trebuie sa treaca cele 20 zile lucratoare;
- pe, perioada preavizului pot lucra doar 4 ore, restul timpului putand a-l folosi pentru a cauta un nou job;
- am dreptul la cel putin 1 salariu compensatoriu, conform Contractului Colectiv de Munca;
Puteti, va rog frumos, a-mi confirma presupunerile mele ?

Apoi apare o noua intrebare, putin mai particulara jobului meu: asistenta medicala intr-o unitate de invatamant privata.
Ce m-ar interesa este la care ramura ma incadrez ? Marturisesc ca CIM nu il am acum la dispozitie, urmand a-l reciti cand il primesc de acasa.
Intreb acest lucru pentru ca am observat ca in functie de ramura Contractului Colectiv de Munca variaza si numarul salariilor compensatorii la care am dreptul.
Multumesc anticipat pentru ajutor si mult succes in pastrarea jobului care il aveti :) .