avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1088 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters149028

Activitate ContSters149028

Răspuns la discuția Recalcularea pensiei militare
Aveti dreptate nu sunt familiarizat cu legile, legi in care dvs. se pare ca sunteti expert nu stiam ca exista legi diferite pentru recalculare si revizuire, dar intradevar am stagii de cotizare inainte de 1985 cat si dupa 2006 in aceasta perioada am fost militar. Sunt interesat de toate acestea deoarece pana acum cateva saptamani nu am stiut si nici nu m-a interesat acest subiect, dar in viata se pot schimba multe chiar sa te inbolnavesti si atunci deodata prioritatile se schimba. Am fost militar activ in perioada 1.09.85-1.07.2006 in interiorul acestei perioade din 88- 90 am condus echipe de mt.docheri in portul Constanta. Deja ma simt penibil si asi dori sa dispara toate aceste mesaje ale mele de pe forum.
Multumesc
Răspuns la discuția Recalcularea pensiei militare
Stagiile au fost realizate in perioada 1978-01.04.1990 perioada de detasare in ec,nationale Bg.7 constructii Agigea,punct lucru portul Constanta, si ma refer la sporurile de tura de noapte, conducerea echipelor de docheri . Intrebarea mea se datoreaza faptului ca din tabelul desfasurat pe luni luat in calcul la stabilirea pensiei mele de catre casa sectoriala a apararii, pe aceasta perioada sumele luate in calcul sunt mai mici decat cele cu o luna inainte de plecare in ec. si decat sumele care apar dupa revenire la unitatea de baza ori se stie bine ca toti cei care au fost detasati la munci ( directia lucrari in economia nationala, mina. canal, Casa poporului etc.) aveau salariile cam cu jumatate mai mari.

Multumesc pentru rabdare

Suntem in 2012 a primit cineva raspuns sau pensia recalculata conf.Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice , art 107 , alin (4) si a Hotararii Guvernului nr. 257 / 2011 pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice , art. 134 alin. (2) si (3)

Răspuns la discuția Recalcularea pensiei militare
Nu cred ca m-am facut inteles prin intrebare, am fost trecut in pensie la 46 ani, in baza L 164 din 2001, si am mai lucrat in continuare ca civil inca 4 ani. Multumesc.
Răspuns la discuția Recalcularea pensiei militare
, Daca in baza art. 107 , alin (3 si 4) din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii , art. 134 alin. (1,2 si 3) din Hotărârea Guvernului nr. 257 / 2011 pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 263 / 2010 privind sistemul unitar de pensii publice si având in vedere că, potrivit art. 2, alin. (1) din Legea nr. 119 / 2010 privind stabilirea unor măsuri în domeniul pensiilor, pensia mea de serviciu a devenit pensie pentru limită de varstă prin efectul legii si şi-a păstrat acelaşi regim, de pensie pentru limită de varstă, potrivit art. 171 din Legea nr. 263 / 2010, a facut cineva cerere de recalculare si-mi poate spune ce raspuns a primit de la Casa sectoriala de pensii a M.Ap.N. Multumesc
Prevederi - Hotararea nr. 257 din 20 martie 2011 pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:
Art. 134:
(4) La recalcularea pensiilor anticipate şi anticipate parţiale în condiţiile alin. (1), stabilite potrivit legislaţiei anterioare intrãrii în vigoare a legii, se calculeazã punctajul mediu anual aferent stagiului/veniturilor adãugate potrivit legii şi se menţine procentul de diminuare, luat în calcul la stabilirea pensiei anticipate parţiale.
INTREBARE La pensia pentru limita de varsta in se mentine procentul de diminuare ?