avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 937 soluții astăzi
Forum Activitate do-kara

Activitate do-kara

Buna ziua,
am cumparat o masina de la o persoana fizica dar la primarie nu pot sa o transcriu pe numele meu deoarece persoana de la care am cumparat nu a transris-o nici el pe numele sau.Cartea de identitate si talonul este pe numele altei persoane adica celui dinainte,asa ca l-am cautat si gasit.A avut bunavointa sa-mi semneze el un alt contract de vinzare-cumparare,dar ajungind iar la primarie am aflat ca are amenzi de platit+impozitul,in total aprox.800 RON.Cum as putea sa rezolv aceasta situatie,exista vreo cale judecatoreasca?
va multumesc mult
Buna ziua,
am unele probleme,care nu ar trebui sa existe intro familie si anume stau in locuinta proprietatea tatalui meu si de la niste certuri mai mici mi-a zis sa parasesc locuinta.Eu stau in locuinta impreuna cu sotia si fiica,tatal meu stind in alta locuinta respectiv intr-o casa in apropiere de oras, casa pe care am comparat-o impreuna,eu cu sotia avind 5/8 parti si tata 3/8 parti.Revin la apartamentul in care stau cu sotia si fata,el este proprietatea tatalui dobindit prin mostenire in 1986 in felul urmator:a murit o sora(matusa da-a mea) iar tata, la vremea aceea a platit o suma de bani tatalui sau,care traia,precum si celeilalte surori ca sa cedeze partile lor in favoarea tatalui meu(sora pe care a mostenit-o nu a fost casatorita,nu a avut copii),raminind sa mai plateasca la stat restul de bani deoarece locuinta nu era achitata deplin la stat.In aceea perioada mama mea cmai traia ,murind in anul 1993.La succesiune dupa mama nu mi-a trecut prin minte sa spun ca jumatate din locuinta s-a platit cu bani comuni.Intrebarea mea este pot sa revendic o parte din locuita(sa spunem sub 1/8 parti) ca sa nu mai faca tata ce vrea,el fiind o fiinta dictatoriala,si care doreste sa faca toata lumea ce spune el.
va multumesc