avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Activitate miha1172

Activitate miha1172

Răspuns la discuția drept la proprietatea tatalui
Multumesc mult pentru raspunsuri. Dupa divort nu a existat nici un act de partaj, iar problema este daca tata poate sa instraineze casa in care locuieste fara sa imi dau si eu acordul, atata timp cat acest act de partaj nu exista. Casa a fost construita in taimpul casatoriei, dar pe terenul pe care tata il avea mostenire de la bunicul.
Posibil cazul meu sa nu fie unul particular, dar nu am idee ce trebuie sa fac. Parintii mei au divortat cand au aveam aproape 18 ani. La divort eu am optat pentru a ramane cu mama, iar fratele meu a ramas cu tatal in casa pe care parintii au constuit/o pe terenul cedat de parintii tatalui, iar noi ne-am mutat intr-un apartament fara sa luam absolut nimic din casa. Intre timp mama a decedat, iar tata a fost implicat intr/un proces de impartire a bunurilor cu fratii lui. In urma procesului, tata a ramas cu doua case si un teren, iar una din case si terenul le/a vandut, fara ca mie sa imi revina absolut nici un leu. Vreau sa stiu daca am dreptul la cealalta casa si la banii obtinuti, in conditiile in care intre parinti nu s/a pronuntat partajul la divort. Mentionez ca divortul a avut loc acum 20 de ani, iar mama a decedat acum 5 ani. Multumesc anticipat pentru ajutor.