avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 701 soluții astăzi
Forum Activitate ioanavog

Activitate ioanavog

Discuție Malpraxis
Am depus plangere impotriva unui medic la Colegiul Medicilor Dentist. In conditiile in care nu am fost audiata, expertizata ( deci regulamenul de organizare si desfasurare a activitatii comisiilor de disciplina ale CMDR prevede expres acest lucru la art. 20 alineat (4) ) si nici nu existau suficiente probe (medicul a fost audiat, prezentand mulajul si radiografia initiala), comisia de disciplina teritoriala a decis ca acuzatiile facute de mine, trei la numar, nu se sustin!! Vreau sa contest aceasta decizie, dar doamna de la departamentul juridic mi-a spus ca ma va costa 3000 de lei expertiza Comisiei Superioare de Disciplina si ca ma anunta ca daca mai continui cu plangerea domnul doctor ma va da in judecata pentru calomnie si insulta. M-am exprimat in plangere ca acel doctor este din punctul meu de vedere un infractor. Credeam ca dreptul la opinie este garantat de constituie si ca plangerea nu poate avea pentru mine efecte juridice. Totodata tot pe acest site am mai citit ca nu se percepe taxa pentru expertiza in cadrul Colegiului Medicilor. Vreau parerea dvs. Multumesc anticipat.