avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Activitate mihaita11

Activitate mihaita11

Un vecin si-a construit un gratar foarte aproape de gardul limita de proprietate care este de lemn si de o constructie personala situata pe proprietatea mea dar existand pericolul de a fi incendiata de eventualele scantei scapate pe cosul acestui gratar improvizat.In plus fumul degajat din cauza inaltimii mici face insuportabila sederea in curtea proprie. Ce legi stipuleaza inaltimea unui cos de fum si distanta minima fata de proprietatea vecina si de gardul acestei proprietati? Va multumesc anticipat
Am un magazin in vecinatate care deranjeaza prin functionarea lui si prin mentinerea unui climat deranjant si in masura a tulbura linistea publica prin nerespectarea orelor de functionare vinderea bauturilor alcoolice chiar si celor beti deja si prin scandalurile care apoi apar de la acestia . Cui pot adresa reclamatii si caror legi se aduce incalcare? Exista o lege care stipuleaza ca un magazin poate functiona doar daca toti vecinii sunt de acord?
Un vecin are peretele casei exact pe limita proprietatii si in acest perete si-a deschis o fereastra de baie pe care o tine tot timpul deschisa . Precizez ca intre peretele casei lui situat pe limita de proprietate si casa mea sunt doar 3 metri si in curtea mea exista tot timpul un miros greu. Cum il pot obliga sa isi faca aerisire conforma care sa nu corespunda cu spatiul curtii mele si sa inchida acest geam si care sunt legile care imi dau acest drept?