avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 951 soluții astăzi
Forum Activitate rodica_cojoc@yahoo.co.uk

Activitate rodica_cojoc@yahoo.co.uk

Răspuns la discuția salarizare functionar public
Buna ziua! Trecerea de la un grad la altul se face numai cu examen. Si este conditionata de vechime . Dacă sunteţi functionar public , cf. LG 188 "Art. 65. - (1) Concursul sau examenul de promovare in gradul profesional se organizeaza de autoritatea sau institutia publica, in limita functiilor publice rezervate promovarii, cu incadrarea in fondurile bugetare alocate.
(2) Pentru a participa la concursul sau examenul de promovare in gradul profesional imediat superior celui detinut, functionarul public trebuie sa indeplineasca cumulativ urmatoarele conditii:
a) sa aiba cel putin 4 ani vechime in gradul profesional al functiei publice din care promoveaza;
b) sa aiba cel putin 2 ani vechime in treapta de salarizare din care avanseaza;
c) sa fi obtinut cel putin calificativul «bine» la evaluarea anuala a performantelor individuale in ultimii 2 ani calendaristici;
d) sa nu aiba in cazierul administrativ o sanctiune disciplinara neradiata in conditiile prezentei legi."
8. La articolul 65, dupa alineatul (3) se introduce un nou alineat, alineatul (4), cu urmatorul cuprins:
Si ca sa participati la examen nu este necesar sa existe vost vacant. In asemenea caz se transforma propriul post. (este stipulat un HG 611/2008).
Ai interpretat bine legea. Ce fel de functionar lucreaza la resurse umane daca poate face asemenea erori?
Eu va sfatuiesc sa va adresati cu o petitie la ministerul muncii pe mailul: petitii@inspectiamuncii.ro , semnată si datată .Ei vă vor trimite un răspuns prin posta , care il veti anexa la o alta petiţie adresata catre conducatorul institutiei la care lucrati, prin care solicitati sa va puna in plata cu drepturile cuvenite.
Si eu am avut o problema interpretabilă care s-a rezolvat in felul acesta.
Succese!!!!
Răspuns la discuția cadru legal
orice taxa ce vizeaza primariile/consiliul local sunt instituite pe baza de HCL care au ca temei legal codul fiscal
pentru concurs de ocupare a unui post vacant de functionar public grad superior, clasa I, treapta 1 -unde este reglementat ca salarizarea se face incepand cu treapta 3?