avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Activitate danars

Activitate danars

Buna ziua,
Am optat pt CCC de 1 an si am primit indemnizatia de crestere copil pana in ziua cand acesta a implinit 1 an, dar conform OUG nr. 111/2010 cel putin o luna din perioada totala a concediului de crestere a copilului este alocata uneia dintre persoanele care nu a solicitat acest drept;
b) in situatia in care persoana prevazuta la lit. a) nu solicita dreptul la concediul care ii revine, celalalt parinte nu poate beneficia de dreptul la concediu in locul acesteia.
Deci pentru luna a 12-a a copilului oricum nu trebuia sa mai primesc indemnizatia deoarece tatal ar fi trebuit sa intre in concediul de crestere copil. Tatal nu si-a luat concediu si nici nu am anuntat Agentia nationala de plati pt ca nu am stiut. Mi s-a parut logic ca daca legea prevede ca eu nu mai pot beneficia de concediu, atunci nu voi mai primi banii si pe ultima luna.
Acum am primit instiintare sa returnez banii. Legea amnistierii se aplica si in cazul meu? Pot contesta decizia de restituire?
Multumesc,
Dana Dumitriu
Poate un furnizor de la care iau eu produse pt a le revinde sa imi interzica sa le vand intr-o anumita locatie? Mentionez ca locatia de vanzare a produselor nu este specificata in niciun fel in contractul incheiat cu ei, care prevede ca obiect al contractului doar vanzarea de catre ei catre mine a produselor x cu preturi conform catalogului. Nu contine nicio specificatie legata de locul de vanzare a produselor. Multumesc.
Va multumesc pentru raspuns!
Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti si mie cum se calculeaza indemnizatia de somaj daca in ultimul an am fost in concediu de crestere a copilului. Se mai adauga ceva la cei 450 lei de baza?