avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Activitate carlapreda

Activitate carlapreda

Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
A mai aflat cineva vreo informatie noua de la BB legata de cand se afiseaza sau daca se mai afiseaza anul asta (la propriu) ? Eu am tot sunat dar nu raspunde nimeni..si speram ca saptamana asta dar nu stiu ce sa mai cred..
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
Am sunat si eu la barou astazi de dimineata dupa ce zile la rand nu mi-a raspuns nimeni astazi am ramas socata sa mi se raspunda si sa primesc raspunsul: "in ianuarie se vor afisa rezultalele". Am intreabat-o daca este sigura ca d-abea atunci si mi-a spus ca da, intrucat se corecteaza incrucisat conform nu stiu carui regulament blabla. Am pus si o prietena sa sune ca sa vad daca primeste acelasi raspuns si i s-a spus la fel ca in ianuarie. Credeti ca este o informatie falsa din dorinta de a nu mai fi deranjata sau chiar "petrecem" de anul nou cu sufletul strans ca picam examenul?!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
Pai cum adica sa speram ca se vor afisa in decembrie, dar mai asteptati un pic? Deci nu ti-au zis nicio data, ceva mai precis decat 'luna decembrie'?! Niciodata nu a durat atat de mult pana la afisarea rezultatelor.
Multumesc. Intrebarea este daca contestam decizia, si sa zicem termenul e unul destul de mare in la anul in mai se poate totusi face o noua cerere chiar daca sunt in proces cu "casa de pensii"?
Stiu ca este un drept, problema este ca nu exista nici un venit pana la solutionarea problemei:( si nu am vrea ca aceasta contestatie sa intarzie si mai mult acordearea pensiei
cam cat dureaza aproximativ o astfel de contestatie?
ma gandesc dc nu este mai convenabil sa se astepte pana la anul in mai cand se vor impli si ceii 55 de ani.

multumesc
varsta standard de pensionare la care se aplica art. 47 este cea din anexa 3, si acolo apare in functie de perioada in care este depuse cererea de pensionare...
Revin cu o problema mai veche:

-anul nasterii mai 1956
-handicap accentuat preexistent calitatii de asigurat
-varsta actuala 54 de ani

S-a depus cerere de pensionare la limita de varsta cu reducere de 10 ani pentru handicap in temeiul articolul 47 dar a fost respinsa pe criteriul "nu sunt indeplinite conditiile privinf varsta de pensionare"

Acest articol 47 se aplica pana la urma raportandu-se la ce varsta? din momentul solictarii pensiei? sau se considera ca varsta la care ar fi iesit e 65 si atunci tb sa implineasca 55 de ani.

ce se poate face ina ceasta situatie?

(stagiul de cotizatie e complet)
Am inteles. Mii de multumiri
Din cate mai citisem eu se face in raport cu data nasterii...adica pentru cineva nascut in 1956, varsta de pensionare ar fi 65; asa am tot gasit pe diverse calculatoare de calculat varsta de pensionare...
Complictat #-o
Va multumesc. Este o veste f.buna ca ar putea cotiza in continuare pt a completa stagiul complet.

Inca o intrebare: ae la pensia de invaliditate se poate trece la pensionare la limita de varsta cu reducere de 10 ani pt handicap preexistent (atunci cand se indeplinesc conditiile?)