avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Activitate AlexandruG.

Activitate AlexandruG.

Am inteles.
Dar in conditiile in care eu mai am 1 copil minor in intretinere, care este procentul maxim pe care il poate obtine pentru copilul major din cealalta casatorie ? Banuiesc ca se diminueaza.
Am inteles. Dar cum poate sa faca fata dovada ca nu lucreaza nicaieri ?
Avand in vedere faptul ca mama mai are o fetita minora in crestere, cat poate stabili instanta cuantumul pensiei de intretinere ?
Obligatia de plata a pensiei alimentare a fost prin Sentinta civila, pana la majorat. Normal ar fi fost sa se depuna o noua cerere prin care sa se solicite continuarea si eventual recalcularea pensiei alimentare pe perioada studiilor. Nu s-a intamplat, pentru ca nu s-a mai vrut plimbarea prin instante. Din cate am aflat, fata intentioneaza sa depuna o cerere in intstanta pentru acordarea sau recalcularea unei pensii alimentare pana la terminarea studiilor. Suma care ii este platita in prezent a ramas usor in urma ca sa zic asa, fata de vremurile noastre. De aceea ma pot astepta in a solicita si acordarea retroactiv, desi eu am chitante pentru banii depusi in cont si nu eram obligat la plata de nicio instanta, decat pana la majorat.
Buna ziua.
Sotia mea are o fata dintr-o casatorie anterioara, iar in urma divortului s-a stabilit sa plateasca o pensie alimentara pana la implinirea varstei majoratului. Dupa majorat, s-a stabilit verbal de comun acord ca pe prioada continuarii studiilor la facultate, sa se continuie plata aceleiasi sume intr-un cont deschis pe numele fetei. In prezent fata este inca la facultate si este in varsta de 22 de ani.
Intrebari :
a) poate fata sa ceara in instanta acordarea unei pensii alimentare pe perioada urmatoare pana la terminarea studiilor, sau si mai mult, acordarea retroaciva pentru perioada scursa de la majorat si pana in prezent ?
b) exista vreun termen de prescriptie, dat fiind faptul ca de la majorat au trecut cativa ani ?
c) are vreo relevanta faptul ca facultatea este de stat sau privata, sau ca studiaza la fara frecventa ?
Va multumesc anticipat !