Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Dreptul la pensie alimentara se prescrie ?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Dreptul la pensie alimentara se prescrie ?

Buna ziua.
Sotia mea are o fata dintr-o casatorie anterioara, iar in urma divortului s-a stabilit sa plateasca o pensie alimentara pana la implinirea varstei majoratului. Dupa majorat, s-a stabilit verbal de comun acord ca pe prioada continuarii studiilor la facultate, sa se continuie plata aceleiasi sume intr-un cont deschis pe numele fetei. In prezent fata este inca la facultate si este in varsta de 22 de ani.
Intrebari :
a) poate fata sa ceara in instanta acordarea unei pensii alimentare pe perioada urmatoare pana la terminarea studiilor, sau si mai mult, acordarea retroaciva pentru perioada scursa de la majorat si pana in prezent ?
b) exista vreun termen de prescriptie, dat fiind faptul ca de la majorat au trecut cativa ani ?
c) are vreo relevanta faptul ca facultatea este de stat sau privata, sau ca studiaza la fara frecventa ?
Va multumesc anticipat !
poate sa ceara pana la finalizarea studiilor dar nu mai tarziu de implinirea varstei de 25 ani.. din urma poate cere doar pe ultimii 3 ani.. ce a depasit 3 ani sa prescris.. nu conteaza de stat sau privata, conteaza sa fie la cursuri de zi
Petre Enache, Avocat
AlexandruG. a scris:

Buna ziua.
Sotia mea are o fata dintr-o casatorie anterioara, iar in urma divortului s-a stabilit sa plateasca o pensie alimentara pana la implinirea varstei majoratului. Dupa majorat, s-a stabilit verbal de comun acord ca pe prioada continuarii studiilor la facultate, sa se continuie plata aceleiasi sume intr-un cont deschis pe numele fetei. In prezent fata este inca la facultate si este in varsta de 22 de ani.
Intrebari :
a) poate fata sa ceara in instanta acordarea unei pensii alimentare pe perioada urmatoare pana la terminarea studiilor, sau si mai mult, acordarea retroaciva pentru perioada scursa de la majorat si pana in prezent ?
b) exista vreun termen de prescriptie, dat fiind faptul ca de la majorat au trecut cativa ani ?
c) are vreo relevanta faptul ca facultatea este de stat sau privata, sau ca studiaza la fara frecventa ?
Va multumesc anticipat !

Deci, in perioada 18 - 22 de ani ai fetei, tatal a continuat plata pensiei de intretinere de buna voie fara a exista o hotarare judecatoreasca in acest sens.

Fata poate cere in instanta acordarea pensiei de intretinere pentru perioada in care isi va continua studiile, dar va trebui sa dovedeasca starea de nevoie (faptul ca se afla in imposibilitatea de a-si gasi un loc de munca din cauza studiilor) . Daca este studenta la fara frecventa, cam greu de crezut ca studiile o pun in imposibiliatatea de a se angaja.

Nu poate solicita retroactiv pensie de intretinere de la majorat si pana in prezent. Daca nu a solicitat-o cand a implinit 18 ani, inseamna ca nu a avut nevoie si nu se aplica termenul de prescriptie in aceasta situatie. Prescriptia s-ar fi aplicat in situatia in care fata ar fi avut hotararea prin care s-a stabilit pensia de intretinere pentru major, iar tatal nu si-ar fi achitat aceasta obligatie.
Dv sustineti ca tatal, chiar in lipsa unei hotarari, a continuat sa plateasca intr-un cont deschis pe numele fetei. In aceasta situatie, cum va puteti gandi sa mai cereri bani din urma?
Obligatia de plata a pensiei alimentare a fost prin Sentinta civila, pana la majorat. Normal ar fi fost sa se depuna o noua cerere prin care sa se solicite continuarea si eventual recalcularea pensiei alimentare pe perioada studiilor. Nu s-a intamplat, pentru ca nu s-a mai vrut plimbarea prin instante. Din cate am aflat, fata intentioneaza sa depuna o cerere in intstanta pentru acordarea sau recalcularea unei pensii alimentare pana la terminarea studiilor. Suma care ii este platita in prezent a ramas usor in urma ca sa zic asa, fata de vremurile noastre. De aceea ma pot astepta in a solicita si acordarea retroactiv, desi eu am chitante pentru banii depusi in cont si nu eram obligat la plata de nicio instanta, decat pana la majorat.
Poate sa depuna o actiune de stabilire pensie avand in vedere ca se afla in continuarea studiilor, insa ce poate obtine va fi numai de la data introducerii actiunii, pentru ca acela este momentul de cand se considera ca se afla in nevoie.;)
Am inteles. Dar cum poate sa faca fata dovada ca nu lucreaza nicaieri ?
Avand in vedere faptul ca mama mai are o fetita minora in crestere, cat poate stabili instanta cuantumul pensiei de intretinere ?