avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1810 soluții astăzi
Forum Activitate corina465768

Activitate corina465768

Multumesc frumos pentru informatii...insa mai doresc sa prezizez cateva aspecte si anume...ca eu am primit acasa anul trecut o instiintare de la aceasta firma cum ca ei mi-au preluat creditul,iar cand am mers la banca cei de acolo mi-au zis ca nu-i vandut si ca nu stiu ce-i cu instiintarea.Nu am vazut nici un contract de cesiune si nici nu mi-a pomenit nimeni de el.in contractul de la banca exista o clauza in care spune ca banca are dreptul sa declare neexigibil creditul daca nu imi indeplinesc obligatiile.eu acum imi platesc ratele,dar imi este frica sa nu ma execute silit si daca platesc ratele !!!!....mi-ar trebui aprox 4 ani ca sa pot strange suma de 20000 euro,dar cei de la firma de recuperrai mi-au spus ca nu se poate face nimik deoarece asta este procedura lor....ma mai si preseaza sa semnez acordul ala cu ei pe un an de zile....si pe urma sa platesc tot,daca nu ma executa...asa ceva nu pot semna...am vreo sansa daca merg cu ei in instanta?
buna...am contractat si eu un credit in urma cu 3 ani de o banca pe o perioada de 25 de ani...am avut ceva intarzieri si a fost vandut catre o firma de recuperari.aceasta m-a contactat si mi-a declarat ca sunt obligata sa achit toata suma restanta intr-un an de zile,dar pana atunci sa platesc ratele la zi.(trebuia sa semnez un acord cu ei..dar nu am semnat) dupa care m-au amenintat ca ma executa silit...asta s-a intamplat in ianuarie.eu platesc in continuare ratele....ca si al banca...firma de recuperri nu m-a mai contactat.Am mai incercat eu sa trim ceva scrisori pe la bucuresti,dar nu prea ama avut succes...mi-au zis in prima faza ca o sa vada ce e de facut pt ca eu le-am zis ca nu dispun de suma totala a creditului(adica 20000 euro)intr-un an de zile si am nevoie de un timp mai indelungat,la care ei mi-au spus ca din pacate asta este porcedeul....vreau doar sa stiu daca este posibil ca ei sa ma execute silit DACA EU PLATESC RATELE LA ZI????multumesc