avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2116 soluții astăzi
Forum Activitate andrei_tm

Activitate andrei_tm

Răspuns la discuția amenzile
diana ramona a scris:

andrei_tm a scris:

Am si eu o problema asemanatoare, dar amenda mea e administrativa.Nu am nimic pe care se poate pune sechestru, dar altceva nu risc?
In plus am fost scos de sub urmarire penala, si vreau sa stiu daca ramane in cazier.
Multumesc mult.



Amenda administrativa in urma scoaterii de sub urmarire penale creaza obligatii fiscale . Ordonanta se comunica si administratiei fiscale de la domiciliul dvs care va va insitiinta si in caz contrar se va trece la executarea silita . In cazul in care nu aveti bunuri in posesie care pot fi urmarite , poate interveni prescriptia executarii ptr amenda administrativa , termen de prescriptie care este de 1 an .
Amenda administrativa apare doar in evidenta operativa a politiei si nu in cazierul judiciar .

Mersi mult.Amenda administrativa nu intra in cazierul judiciar, insa nu intra nici faptul ca am fost sub urmarire penala, chiar daca mai apoi am fost scos?
Răspuns la discuția amenzile
Am si eu o problema asemanatoare, dar amenda mea e administrativa.Nu am nimic pe care se poate pune sechestru, dar altceva nu risc?
In plus am fost scos de sub urmarire penala, si vreau sa stiu daca ramane in cazier.
Multumesc mult.