avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1554 soluții astăzi
Forum Activitate Dmonik

Activitate Dmonik

In anul 2001 am incheiat un Contract de asigurare cu Casa de Pensii. In luna decembrie 2005, am incheiat acest contract si la data incheierii lui, pentru a intra in posesia Cartii de Munca, am platit niste penalitati si majorari de 1.480 lei, intrucat au constatat ca am ceva datorii! Evident!

In luna mai a anului 2010, adica in urma cu cateva zile, primesc o notificare prin care sunt anuntata ca figurez in evidentele lor cu un debit de 1.459 lei! Sa ma prezint pentru clarificari la sediul Casei de Pensii!

Intrebari:

Poate o Declaratie de asigurare sa fie incheiata fara a plati toate datoriile(deja mi-au cerut sa platesc unele datorii atunci cand am intrerupt contractul)?

Dupa 5 ani, in plina perioada de instabilitate financiara, se descopera o creanta? Daca ei nu au fost atenti la momentul incheierii contractului, de ce sa platesc eu dupa 5 ani?

Intrebare finala: Daca ii dau in judecata, am sanse de castig?

Sunt hotarata sa fac un scandal care, in fond, sa devina si national, avand in vadere ca institutiile statului incep sa dezgroape mortii si sa se foloseasca de persoanele fizice autorizate sau de orice contribuabil pentru a strange bani la buget(in situatia descrisa sunt nenumarate persoane!).

Multumesc!