avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1328 soluții astăzi
Forum Activitate maria patrascu

Activitate maria patrascu

Discuție divort
am nevoie de un sfat. mama mea este casatorita de 2 ani, moment la care nu avea copii minori.Locuia intr-un apt luat in chirie de la primarie de 22 ani, apt asupra caruia si-a castigat drepturile in urma primului divort( cu tatal meu natural), acum 15 ani. S-a recasatorit si a locuit cu sotul ei in acest apartament timp de 2 ani, dupa care a inaintat actiunea de divort,in urma unei agresiuni fizice. Sotul a devenit f violent si nu mai pot locui impreuna pt ca mamei mele ii e frica de el. Mama mea a plecat din casa prin vecini, iar el a ramas in acea locuinta. A inaintat si o ordonanta de urgenta,care nu s-a solutionat nici acum,la 2 saptamani de la inaintarea ei. Eu am 24 de ani, nu locuiesc acolo, dar am venit in localitatea respectica ,fiind martora la proces.Problema este urmatoarea:
- nu pot sa ma duc in acea casa,la care am domiciliul, pt ca omul respectiv este f violent si consuma zilnic alcool
-am fost la politie sa depun o instiintare, prin care sa arat ca nu pot sta acolo, si nu s-a facut nimic
- eu sunt trecuta in actul de proprietate al apart ,care este acum pe numele mamei ,nume rezultat in urma casatoriei cu el
-ordonanta de urgenta s-a amanat cu o saptamana, intrucat nu a fost analizata, perioada in care, repet, nu pot sta in acel apt
Intrebarea mea este:care este procedura ce trebuie urmata in acest caz? Este legal ca politia sa nu-i puna macar in vedere faptul ca nu are voie ma agreseze in nici un fel? Mentionez ca el a si spart usa in perioada divortului,intrucat usa era incuiata cu 2 chei,el neavand decat una.va multumesc