avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1101 soluții astăzi
Forum Activitate georgewb70

Activitate georgewb70

Buna seara tuturor.
In anul 2010 findu-mi solicitat un punct de vedere de catre seful ierarhic, cu privire la refuzul de a viza CFP al persoanei desemnate cu aceasta atributie, am facut mentiunea in scris ca aceasta persoana nu are cunostinte de informatica din punct de vedere tehnic si nici legislative, deoarece in inscrisurile acesteia au fost confundate acte normative cat si notiuni elementare de informatica(inscrisuri prin care s-a facut justificarea refuzului de vizare CFPP a unor investitii ce au fost aprobate de catre consiliul local in planul anual de investitii, existau prevederi bugetare si au fost urmate toate procedurile legale). Acum o luna am fost contactat de un ofiter de politie precum ca persoana mai sus mentionata a facut o plangere penala pentru insulta si calomnie in anul 2010, pe baza punctului de vedere mentionat la care persoana respectiva a atasat diploma de studii superioare economice in care are mentionata doar materia "Informatica de gestiune" , pana la aceasta data nu am stiut absolut nimic. In acest moment am fost chemat pentru a redacta o declaratie, fapt ce a fost si facut. Numai ca pentru a putea sustine cele afirmate imi sunt necesare documentele existente in institutie. Am depus la institutie o solicitare scrisa pentru a putea obtine aceste documente necesare prezentarii organului de cercetare(deoarece in baza normelor interne este interzisa obtinerea oricaror documente fara o solicitare scrisa prealabila), dar pana in acest moment nu am primit niciun document. Tin sa mentionez ca persoana care a facut plangerea penala a sustras documentul care fusese destinat exclusiv sefului ierarhic.
Aceste afirmatii sunt considerate insulta si calomnie. Persoana care a depus plangerea a mentionat in plangere ca am defaimat-o in fata colegilor prin aceste afirmatii, dar documentul nu este unul public ci asa cum am spus a fost destinat exclusiv sefului ierarhic, cum sa o defaimez fata de colegi, deoarece ea a sustras documentul si la facut public.
Am rugamintea sa ma sfatuiti ce pot face. Va multumesc anticipat.

George
Răspuns la discuția Abandon minor
Va multumesc mult tuturor care prin bunavointa lor mi-ai dat un sfat. Procesul a fost terminat si au fost obtinute toate cele dorite iar fata a primit linistea si siguranta de care avea nevoie.
Inca odata toata stima persoanelor de bine.
Buna ziua! In anul 1998 am incheiat casatoria cu sotia mea. Din anul 2000 avem o fetita. Dupa nastrea acesteia in mod repetat sotia a inceput sa tot parasesca domiciliul cand cu copil cand fara. In mai 2004 aceasta inainteaza actiune de divort si minorul ii este incredintat spre crestere conform legii. In timpul divortului aceasta intretine o alta relatie de, sa zicem "concubinaj", cu noul "concubin" pe care dupa cateva luni il paraseste si revine la mine. Dupa cateva incercari de convingere accept sa convietuim in concubinaj dar, acesta nu se lasa de naravul plecarilor pe diferite motive, pana in anul mai 2007 cand pleaca iar, chipurile definitiv. Dupa o perioada de cateva luni bune revine si in urma unor discutii foarte serioase referitoare la binele copilului si nu numai in anul 2008 concluzionand ca am terminat cu "copilariile" ne recasatorim, dar la numai 3 luni iarasi pleaca si tot asa, lasand mereu copilul in ingrijirea mea de fiecare data. Anul acesta bineinteles tot in luna mai pleaca "definitiv". Din acesta luna, cat si pe perioadele in care a plecat, mai sus mentionate, sotia nu a contribuit nici material si nici moral la cresterea copilului. In acest moment consider ca relatia noastra nu-si mai are rostul sunt deja 12 ani "grei" si se pare ca si fetita este afectata de comportamentul mamei, dorind sa inaintez actiune de divort. As dori sa va cer sfatul din punct de vedere legal, daca se poate considera abandon de familie sau de minor si care ar fi sansele de obtinere al copilului(lucru foarte important deoarece fata nu doreste sa stea la mama ei). Totodata as dori sa-mi spuneti care este "solutia" legala cea mai buna si cui ar trebui sa ma adresez in prima faza. Am facut si adrese la Politie pentru parasirea domiciliului.
Va multumesc anticipat.
Discuție Abandon minor
Sunt casatorit din 1998 cu actuala nevasta. In 2004 aceasta a divortat incredintandu-ise minorul, dar dupa 6 luni a revenit si am trait in concubinaj pana in 2008 cand am refacut actele de casatorie, dar anul acesta a plecat din nou din luna mai. Pana in pezent nu a fost intentat divortul. Vreau sa mentionez ca pe perioada concubinajului acesta a avut repetate plecari de la domiciliu (luni de zile, a facut chiar un obicei) lasand in ingrijire minorul, fapt ce se intampla si in acest moment si bineinteles ca pe aceste perioade aceasta nu a contribuit financiar si nici moral la cresterea minorului. Minorul care este o fetita de 10 ani nici nu doreste sa o vada si nici nu concepe sa stea cu mama ei. Doresc doar sa ma indrumati ce sa fac adica: 1. Sa inaintez actiune de divort pentru incredintarea minorului; 2. Sa inaintez acetele necesare pentru abandon familial; sau ce ma puteti sfatui sa fac.
Va multumesc anticipat.
George