avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 792 soluții astăzi
Forum Activitate ramona traistaru

Activitate ramona traistaru

Buna ziua,
In ian 2009 am semnat un contract de vanzare-cumparare pentru un ap , contract in care este stipulat un pact comisoriu de gradul IV, in sensul ca am achitat o anumita suma din val apartamentul , iar pt diferenta au fost stabilite un nr de 36 rate lunare. Din pacate nu toate ratele au fost platite la timp si vanzatorul mi-a tot trimis notificari. Intrebarea mea este, poate desfiinta contractul de vanzare - cumpare ? in conditiile in care in contract este stipulat urmatorul paragraf" partile au convenit incheierea unui pact comisoriu de grad IV cu urmatorul continut: in cazul in care pana la data de 22.01.2012, suma ramasa de plata din pretul vanzarii, nu se achita , prezentul contract va fi reziliat deplin drept fara notificare, somatie sau alta formalitate prealabila din partea vanzatorilor, toate sumele platite de catre cumparator pana la data respectiva ramanand vanzatorilor".
In contract nu este specificat ca daca nu se plateste 1 rata sau ceva de genul acesta si doar termenul final ( 22.01.2012 reprezinta data finala de achitare, dar sunt prevazute rate lunare)
Multumesc,