avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Activitate mery.marin

Activitate mery.marin

Răspuns la discuția executorie prin nerecurare
va multumesc pt toate informatiile..eu am primit copia hatararii pronuntata in data de 03.11.2009 abia la 17.03.2010, eu considerand tardiva aceasta comunicare pt ca am studiat OG 2/2001 si conform art.25 alin.(2), comunicarea se face in cel mult o luna.
Totodata, transmiterea titlului executoriu la taxe si impozite s-a facut in data de 07.04.2010, considerand iar tardiv, deoarece conform art.7 din OG 92/2003, transmiterea titlului de creanta se face in termen de 90 de zile de la emiterea lui, in cazul meu - 03.11.2009, instanta, luand in calcul astfel : termenul de 90 zile se scurge de la data comunicarii, adica 17.03.21010, adaugand si termenul de 15 zile, asrfel data la care sentinta a ramas definitiva este de 05.04.2010.
in aceste situatii, am apelat la ajutorul dvs.
Răspuns la discuția executorie prin nerecurare
pt.legally.. multumesc, m-am elucidat..am crezut ca a ramas executorie de la data pronuntarii, in fapt aceasta fiind definitiva de la data comunicarii..
Răspuns la discuția executorie prin nerecurare
obiectul sentintei este un proces verbal de contraventie, nu s-au formulat cai de atac..va multumesc pt promptitudine
buna, am o nelamurire...o sentinta pronuntata in 03.11.2009, la ce data devine definitiva, executorie si irevocabila prin nerecurare??