avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Activitate doctorudi

Activitate doctorudi

Buna ziua, va rog mult ajutati-ma cu un sfat. Am un spatiu pe firma inchiriat catre o alta firma. In fiecare luna amana si amana plata si este chiar nervos cand il intreb cand plateste desi factura are depasita data scadenta conform contractului de 10, 15 uneori chiar 30 de zile.
Luna aceasta l-am anuntat ca daca tot nu reuseste sa respecte termenele contractuale noi suntem de acord cu incetarea contractului cu acordul partilor cu incepere imediata fara sa ii cer preaviz. Tot el s-a suparat si ne-a anuntat clar ca nu are de gand sa paraseasca spatiul si nici sa achite chiria.
In contractul nostru exista o clauza care suna asa: prezentul contract se desfiinteaza de drept, fara somatie si fara punere in intarziere, daca in termen de 30 de zile de la data scadentei platii chiriei Locatarul nu a efectuat in mod valabil plata datorata"
Ce pot face? Ce poate el face(sa imi faca rau)?
Ideea e ca este evident ca nu poate sau nu vrea sa sustina aceasta afacere. Eu am ca unica activitate inchirierea acestor spatii. Deci nu pot sa imi permit sa astept la nesfarsit, sa imi plateasca cand si cat poate.
Care sunt procedurile de a-l scoate din spatiu?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri
O zi buna
Răspuns la discuția Probleme cu un vecin
am incercat sa vorbesc omeneste cu el dar nu am cu cine. In ceea ce priveste "scandalul" este foarte precaut si termina repede daca nu are cu cine sa "combata". Pana si cainii s-au obisnuit si il ignora uneori.
Buna ziua, ma numesc Ion Antoniu si am o intrebare referitoare la "relatiile" dintre vecini. M-am mutat acum 6 luni la curte si de atunci am mici divergente cu unul dintre vecini. Mai exact a inceput sa-mi intarate cainii dupa care incepe sa-i injure ca latra tot timpul. Apoi jigneste pe oricine vine la mine in vizita. Tot timpul il deranjaza cate ceva. Mentionez ca in jurul casei mele mai sunt 5 case in care locuiesc 5-7 familii si din toti el este singurul care are ceva de comentat tot timpul. Nu este galagie, nu se fac petreceri, nu se asculta muzica tare, etc... Va rog sa imi spuneti ce pot face in aceste conditii. Va multumesc anticipat. Ion Antoniu, Bucuresti