avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1227 soluții astăzi
Forum Activitate irina_nico

Activitate irina_nico

Buna ziua!
Spuneti-mi va rog care este termenul in care trebuie restituita o suma incasata necuvenit in contul bancar.Daca se poate si un articol de lege.Va multumesc pentru amabilitate!
Multumesc tare mult!!
Credeti ca e ok. daca fac receptie 3022,4428=408, in aceasi zi 542=5311, inregistrez factura sosita cum mi-ati aratat, in aceasi zi plata facturii 401=542 fara sa mai fac decont de cheltuieli iar consumul 6022=3022 la sfarsitul lunii prin FAZ si fisa limita de consum?
Multumesc inca o data!
Buna ziua!
Am mai multe bonuri fiscale pentru combustibil iar factura este emisa la o data ulterioara. Cum inregistrez receptia combustibilului(achizitia lui cu bonul fiscal) apoi factura de pe care pot sa-mi deduc TVA-ul? Multumesc!
Sa va explic mai pe larg....Am platit taxa in august 2008...am deschis proces in 2010(iunie) pe care l-am pierdut in 02.11.2010. Am dat dosarul unui alt avocat in ianuarie 2011 pe care l-a tinut la dulap pana in 05.06.2012(ne-a mintit in tot timpul asta ca dosarul e depus, ca avem termen, ca o sa-l castigam sigur...).In 20 septembrie 2012 am avut procesul pe care l-am castigat (Solutia pe scurt: admis acţiunea)...a urmat recursul facut de AFP si AFM si in data de 04.06.13 am pierdut(Solutia pe scurt: Admis recursul pârâtei.Modificat în tot sentinţa. Respins cererea de revizuire ca tardivă.).
Nu mai inteleg nimic...daca se mai poate o sa fac plangere la CEDO. Multumesc tare mult!
Nu mai pot apela la nici o instanta nationala?

Curios este ca un prieten si-a inmatriculat masina in aceasi zi cu a mea, a platit aproximativ aceasi taxa, am deschis proces in acelasi timp si el a castigat....
Buna ziua!
Ieri am avut recursul pentru recuperarea taxei de prima inmatriculare si l-am pierdut.Procesul a fost castigat inca de anul trecut insa finantele si mediul au facut recurs. Nu pot sa-mi dau seama ce s-a intamplat deoarece avocatul nu s-a prezentat si nu pot avea o discutie cu el nici azi...nu raspunde la tel.Solutia se prezinta astfel:
Tip solutie: Modifică sentinţa
Solutia pe scurt: Admis recursul pârâtei.Modificat în tot sentinţa. Respins cererea de revizuire ca tardivă.
Document: Hotarâre 6204/2013 04.06.2013
Mai pot face ceva? Unde ma mai pot adresa? Sunt 7000 lei de recuperat si nu i-as lasa asa. Multumesc!