avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Activitate alexandru29

Activitate alexandru29

Multumesc mult pentru raspunsul promt!

O seara buna!
Buna ziua,

Azi am primit notificarea de la angajator in perioada de proba conf. art.31 (3).
Am deja o alta oferta pe care o refuzasem initial, pot incepe de luni la cealalata companie?

Multumesc si astept raspuns urgent!

Răspuns la discuția Concediere - Somaj
Multumesc foarte mult!
Răspuns la discuția Concediere - Somaj
In cazul in care fac eu notificarea scrisa conf. art. 31 (3), tot nu pot beneficia de somaj nu? Dar daca o face angajatorul este posibil.
Răspuns la discuția Concediere - Somaj
Imi puteti da cateva sugestii cum ar fi bine sa abordez problema? Cu ce articol sa incerc sa negociez?
Răspuns la discuția Concediere - Somaj
Buna seara,

Multumesc pentru raspunsul Dvs.!

Conditia cu cele 12 luni de cotizare o indeplinesc (cumulat de la ultimele joburi din ultimele 24 de luni).
Daca nu mai prezint, angajatorul va trece la desfacerea pe disciplinar, cu alte cuvinte nu pot beneficia de somaj, corect?

Multumesc anticipat!
Buna seara,

De 2 saptamani am inceput sa lucrez la o Companie care este departe de casa, dar in lipsa unui loc de munca am mers aici. Acum, nu ma pot descurca cu aceasta distanta si conditiile nu sunt cele discutate (verbal). As vrea sa ma intorc acasa si sa imi bag dosarul de somaj pana gasesc altceva.
Intrebarea mea este, cum pot pleca astfel incat sa pot beneficia de somaj? Daca nu ma mai prezint pur si simplu si se desface contractul pentru absente nemotivate, beneficiez de somaj?

Am nevoie de un raspuns urgent, pana maine, 07.05.2015.

Multumesc anticipat!
Buna seara,

Revin la Dvs. cu intrebari referitoare la rezultatul probelor biologice. Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. Sunt anuntat despre aceste rezultate(data eliberarii si valoarea alcoolemiei)?
2. Daca nu sunt anuntat, care este modalitatea de a afla aceste rezultate?

Multumesc.
Buna ziua,

Multumesc pentru raspunsurile Dvs. si pentru timpul acordat.
Buna seara,

Acum 10 zile am condus pe un drum public dupa ce consumasem alcool. La trecerea de pe banda 1 pe banda 2, masina a inceput sa capete balans, am franat dar...cum si alcoolul isi spune cuvantul..am franat prea tarziu si m-am rasturnat, dupa ce masina s-a lovit de parapet. Cu cateva saptamani inainte fusesem la service unde masina era in garantie si in urma unei constatari de rutina mi-a fost semnalat si scris pe constatare ca trebuie sa inlocuiesc placutele de frana. Neoficial(nu exista scris pe constatare) reprezentatul de la service mi-a spus, citez: "Acum ai 26.000Km, cred ca te tin placutele pana la 28.000km". In momentul accidentului aveam in jur de 27400. Am mentionat acest lucru si la Politie dar mi-au sugerat ca fiind alcool, platesc expertiza tehnica degeaba. Nu au existat alte autovehicule implicate in accident si nici victime. Rezultatul la etilotest a fost 1,00. Am mers in interval de 45-60min. la spital, unde mi-au fost recoltate 2 probe biologice(la interval de 1h intre recoltari). Am fost pus de catre asistenta sa fac anumite "teste" : sa merg cativa pasi si sa ma intorc brusc spre stanga..... Am cooperat in totalitate atat cu organele de Politie cat si cu personalul sanitar, pe toata durata discutiile fiind amiabile. Politia mi-a spus ca le pare rau, ca ma vad destul de coerent, dar din pacate....Prima problema ar fi ca masina este proprietatea tatalui meu si desi aveam asigurare Casco, asiguratorul spune ca fiind alcool nu crede ca se aproba plata daunei, indiferent de cine a condus masina. Autoturismul este avariat in proportie de 80%, este credit auto care inca nu a fost achitat in intregime. Polita Casco este cesionata catre Banca. Masina nu o pot dezmembra fara sa achit acest credit.. A doua problema este dosarul penal. Mentionez ca nu am primit inca rezultatul probelor biologice, dar din cate am inteles, va iesi cam..."dublu". Nu am antecedente penale. Va rog sa ma sfatuiti ce ar trebui sa fac si care ar fi pedeapsa maxima.