avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 898 soluții astăzi
Forum Activitate marilena@m

Activitate marilena@m

Multumesc pentru raspuns!
Nu cred ca pot inregistra la ITM un stat de salarii cu persoane care nu mai sunt angajate ale firmei; aceeasi situatie mi se pare imposibila si la restul declaratiilor : pensii, sanatate, somaj...
Si daca nu declara nimic plata nu va avea acoperire, vor fi plati facute in plus.
Buna ziua,
Am o societate la care constant se platesc bonusuri anuale. Aceste bonusuri se calculeaza si se platesc in iunie si in decembrie.
Problema este ca aceste bonusuri trebuie platite si salariatilor care au incetat in timpul anului dar nu le-au primit la plecarea de la societate, ci trebuie platite dupa luni de zile de la incetarea contractului de munca.
Se mai pot calcula contributii si efectua plati catre bugetul de stat fara ca acesti salariati incetati sa apara pe stat? Mie imi pare imposibil sa depun declaratii si sa fac plati pentru persoane care nu mai au nici un statut in legatura cu societate!
Sau e corect ca doar societatea sa considere aceste bonusuri nedeductibile si sa platesca impozit pentru ele?
Multumesc!
Răspuns la discuția drepturi de autor
Multumesc pentru raspuns!
Sa speram intr-adevar ca normele ce vor aparea vor clarifica problema; mai ales ca in acest moment am o societate la care fiecare angajat cu contract de munca are si un contract de drepturi de autor, iar acest lucru chiar imi pare dubios, este clar ca o fac doar ca sa evite plata contributiilor pe toata suma.
buna ziua,
am tot citit despre viitoarea taxare a veniturilor din drepturi de autor cu toate contributiile sociale ca si in cazul venitului aferent contractului de munca.
as dori sa stiu daca exista deja un proiect de lege cu privire la aceasta modificare