avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 455 soluții astăzi
Forum Activitate Moroianu Nita

Activitate Moroianu Nita

Răspuns la discuția pensie invaliditate....
Va multumesc mult pentru ajutorul acordat.O zi buna.
Răspuns la discuția pensie invaliditate....
am iesit la pensie de invaliditate in octombrie 2007,avand o vechime de 35 de ani din care 22 de ani si 6 luni de grupa a II-a.pensia recalculata cu grupa a II-a a venit din octombrie 2009.de la data de 1 octombrie 2008 s-a prevazut acordarea unui numar suplimentar de puncte, pentru fiecare an de spor la vechimea efectiva realizata de pensionari, cuvenit pentru activitatile desfasurate pana la data de 1 aprilie 2001 in fostele grupe I si/sau II de munca. nu era normal ca eu sa beneficiez de majorare din momentul in care am iesit la pensie(adica octombrie).vis-a-vis de ce m-ati intrebat problema e ca pe decizia de pensionare scrie grupa a II a nici grupa deosebita,nici grupa speciala.



Situatie dupa aplicarea O.U.G. nr.100/2008

Grupa a II-a /stagiu realizat(ani/luni/zile)-22/3/7 / spor aferent gr a II-a (ani/luni)-5/6 /nr puncte acordate suplimentar -1,37498
am scris ce este scris pe decizia de pensioanare...




si inca o intrebare:cand pot iesi de drept la pensie sau daca mai pot iesi anticipat partial.


va multumesc mult.o zi buna
va rog sa ma ajutati cu un raspuns deoarece la casa judeteana de pensii ialomita nu ma ajuta nimeni cu un raspuns.in octombrie 2007 am iesit la pensie de invaliditate,in octombrie 2009 am obtinut in urma calcularii grupa a II a de munca.perioada dintre 2007-2009...pot beneficia retroactiv de diferenta de bani?Nascut 14.02.1953
Stagiu de cotizare:total 35 de ani din care Gr. II -22 ani,3 luni si 7 zile..si inca o intrebare.cand pot iesi de drept la pensie?va multumesc