Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie invaliditate....
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie invaliditate....

va rog sa ma ajutati cu un raspuns deoarece la casa judeteana de pensii ialomita nu ma ajuta nimeni cu un raspuns.in octombrie 2007 am iesit la pensie de invaliditate,in octombrie 2009 am obtinut in urma calcularii grupa a II a de munca.perioada dintre 2007-2009...pot beneficia retroactiv de diferenta de bani?Nascut 14.02.1953
Stagiu de cotizare:total 35 de ani din care Gr. II -22 ani,3 luni si 7 zile..si inca o intrebare.cand pot iesi de drept la pensie?va multumesc
Moroianu Nita a scris:
in octombrie 2009 am obtinut in urma calcularii grupa a II a de munca.perioada dintre 2007-2009...

Va rog sa reveniti cu o scurta explicatie, nu inteleg ce ati vrut sa spuneti mai sus. In grupe de munca s-a lucrat pana in 01.04.2001, dupa aceea s-a lucrat in conditii deosebite sau in conditii speciale.
am iesit la pensie de invaliditate in octombrie 2007,avand o vechime de 35 de ani din care 22 de ani si 6 luni de grupa a II-a.pensia recalculata cu grupa a II-a a venit din octombrie 2009.de la data de 1 octombrie 2008 s-a prevazut acordarea unui numar suplimentar de puncte, pentru fiecare an de spor la vechimea efectiva realizata de pensionari, cuvenit pentru activitatile desfasurate pana la data de 1 aprilie 2001 in fostele grupe I si/sau II de munca. nu era normal ca eu sa beneficiez de majorare din momentul in care am iesit la pensie(adica octombrie).vis-a-vis de ce m-ati intrebat problema e ca pe decizia de pensionare scrie grupa a II a nici grupa deosebita,nici grupa speciala.

Situatie dupa aplicarea O.U.G. nr.100/2008

Grupa a II-a /stagiu realizat(ani/luni/zile)-22/3/7 / spor aferent gr a II-a (ani/luni)-5/6 /nr puncte acordate suplimentar -1,37498
am scris ce este scris pe decizia de pensioanare...

si inca o intrebare:cand pot iesi de drept la pensie sau daca mai pot iesi anticipat partial.

va multumesc mult.o zi buna
Acum am inteles, vorbiti despre punctajul suplimentar primit conform OUG nr. 100/2008 pentru anii si lunile de spor aferente perioadei lucrate in grupa II de munca.

1. Nu, nu este normal sa primiti punctajul suplimentar din octombrie 2007. In primul rand, OUG nr. 100/2008 a fost publicata in Monitorul Oficial in septembrie 2008 si nu s-a aplicat retroactiv. In al doilea rand, in cuprinsul OUG nr. 100/2008 au fost prevazute etapele de acordare a punctajului suplimentar si modalitatea de plata. Punctajul suplimentar a fost adaugat punctajului dvs. aflat in plata incepand cu septembrie 2009 (probabil, atunci cand s-a facut plata, ulterior lunii octombrie 2009, ati primit si o diferenta de bani).

Art. III
(1) In situatia persoanelor prevazute la art. II, plata sumelor rezultate în urma aplicarii prevederilor prezentei ordonante de urgenta se face esalonat, în etape, astfel:
............................................
d) octombrie 2009, în cazul persoanelor ale caror drepturi de pensie s-au deschis în perioada 1 aprilie 2001-30 septembrie 2008.
(2) Punctajul mediu anual corespunzator sporului la vechimea în munca acordat, în baza legislaţiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, pentru activitati desfasurate în grupele I si/sau II de munca se adauga la punctajul mediu anual cuvenit sau aflat în plata în luna anterioara etapei de plata prevazute la alin. (1).

2. De la pensie de invaliditate nu puteti trece decat la pensie pentru limita de varsta. Puteti beneficia de aceasta categorie de pensie la 60 de ani, intrucat ati realizat si depasit stagiul complet de cotizare de 35 de ani, varsta fiind redusa cu 5 ani pentru perioada lucrata in grupa II de munca.

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Va multumesc mult pentru ajutorul acordat.O zi buna.