Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Punctaj stagiu aferent grupe de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Punctaj stagiu aferent grupe de munca

Buna seara

Prin OUG 100/2008 se acorda un punctaj stagiului aferent grupelor de munca:
-0,50 gr. - pe an I/conditii speciale,
-0,25 pe an - gr II/ cond deosebite;
Am observat ca pentru unele persoane care au iesit la pensie dupa 2001 se acorda, pentru altele nu.

Daca sunt conditii pentru acordare, care sunt acelea?

Multumesc

In prezent, punctaj pentru grupe de munca se acorda conform prevederilor Legii nr. 263/ 16.12.2010 privind sistemul unitar de pensii publice.
Cei care nu primesc punctaj suplimentar pentru anii lucrati in grupe de munca, au fost pensionati conform prevederilor Legii nr. 226/ 07.06.2006 si au primit punctaj atunci cand au iesit la pensie.
Primesc punctaj numai cei care au iesit la pensie dupa Legea nr. 19/ 2000 si care nu au fost cuprinsi in prevederile Legii nr. 226/ 2006.
deci noi care iesim la pensie ne incadram ?
de cand se aplica aceste procente?
Majorarea conf. art.100 din Legea 263 am primit-o.
-Pentru stagiul aferent grupe de munca/conditii deosebite nu primim nimic?
Am 8 ani si sase luni.
-Conf. OUG100/2008 se primea punctajul: 0.5 si 0.25/an!
In calcul s-a folosit stagiul complet de cotizare de 35 de ani, un coleg care s-a pensionat in 2012 a primt!
Nu am inteles de ce eu nu am primit! Atunci primim degeaba stagiu aferent anilor de grupa!

Daca ati primit majorarea aferenta grupelor de munca conform prevederilor Legii nr. 263/ 2010 nu aveti cum sa mai primiti si conform OUG nr. 100/ 2008. Este acelasi lucru.
Cei care ies la pensie in continuare, beneficiaza de punctaj suplimentar pentru grupe de munca, conform prevederilor Legii nr. 263/ 2010.
Am primit majorarea numai pentru stagiu realizat in conditii deosebite, pentru stagiul aferent grupelor- nimic. Atunci pentru ce se mai acorda 6 luni la an? doar ca sa figurez cu stagiu total 44 de ani?

OUG 100 specifica : pentru spor grupe munca www.avocatnet.ro/content/art...

Va mai deranjez cu inca ceva, la calculul majorarii , pentru cativa ani cand am avut 70% Gr I ,

Majorarea s-a calculat: 0,70x punctaj anual x 0,50

Intrebare:
Este corect sa fiu depunctat de doua ori? In cuantumul lunar se tine seama de procentul pt. grupa -70 %, de ce trebuie inca odata?

Multumesc!