avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 394 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... SPOR DE VECHIME SUPLIMENTAR
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

SPOR DE VECHIME SUPLIMENTAR

Pentru sporul de vechime de : 4 ani + 6 luni ( calculat pentru 9 ani lucrati in grupa I, 100%, stagiu complet de cotizare) si 1 an + 3 luni ( calculat pentru 5 ani lucrati in grupa II, 100%, stagiu complet de cotizare), se acorda la calculul pensiei un punctaj suplimentar ? Cum se calculeaza si care este valoarea lui ?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 17:56, 18 Ianuarie 2013
Legea 263/2010

Art. 100
Persoanele care au desfasurat activitati in locuri de munca incadrate in grupele I si a II-a de munca, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, cele care au desfasurat activitati in locuri de munca incadrate in conditii deosebite, conditii speciale sau alte conditii de munca, potrivit legii, beneficiaza de majorarea punctajelor lunare realizate in perioadele respective, dupa cum urmeaza:
a) cu 25% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa a II-a de munca, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, sau in locuri de munca incadrate in conditii deosebite, potrivit legii;
b) cu 50% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa I de munca, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, sau in locuri de munca incadrate in conditii speciale, potrivit legii;



- 9 ani de grupa I-a,aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 4 ani si 6 luni.Deci 50%
-Prin aplicarea art.100(b)se acorda punctaj suplimentar tot de 50%.

La grupa a II-a 25%..
Exemplu pentru grupa I:
9 ani lucrati in grupa I + (4 ani + 6 luni ) spor de vechime = (13 ani + 6 luni) stagiu de cotizare in grupa I.Sa inteleg ca punctajul aferent perioadei de ( 13 ani + 6 luni ) se inmulteste cu 1,5 ?
Multumesc foarte mult domnule CARP MIRCEA , cu scuzele de rigoare pentru insistenta mea .
Ex:In 9 ani de grupa a I-a ati relizat 12 puncte.
50% din 12 puncte = 6 puncte
Total 12 + 6 = 18 puncte

Pentru grupa II-a

In 5 ani ati realizat 7,2 puncte

7,2x25%=1,8 puncte
Total 7,2+1,8=9 puncte
Eu inteleg ca exemplul dumneavoastra priveste strict aplicarea art. 100, in care perioada respectiva se refera la majorarea punctajelor din perioada , adica la anii lucrati in grupa I ( 9 ani), fara alua in considerare sporul de vechime suplimentar.
Intrebarea este ce intelegem prin perioada respectiva:
1) 9 ani de lucru in grupa I;
sau,
2) 9 ani + ( 4 ani + 6 luni) = 13 ani + 6 luni ?
Daca luam in considerare faptul ca sporul de vechime suplimentar se considera stagiu de cotizare, cum se calculeaza punctajul acordat suplimentar pentru el, la pensie ?
Sau, poate nu se acorda punctaj suplimentar pentru el ......
Poate ne ajuta cineva de specialitate.
Rog pe domnul TUDOR VALERIU, cu scuzele de rigoare si multumiri pentru ajutorul acordat solicitantilor pe site......MULTUMESC !

Alte discuții în legătură

Punctaj stagiu aferent grupe de munca viorelk viorelk Buna seara Prin OUG 100/2008 se acorda un punctaj stagiului aferent grupelor de munca: -0,50 gr. - pe an I/conditii speciale, -0,25 pe an - gr II/ cond ... (vezi toată discuția)
Pensie grupa 1 Maria45 Maria45 am depus dosarul de pensie pentru limita de varsta mi s-a aprobat incepand cu 01..12/ 2009 am lurat din totalul anilor 20 grupa1 .in decizie mi se da;-stagiul ... (vezi toată discuția)
Relatii calcul pensie tedy tedy cu respect, pe data de 01-02-2008 am fost pensionat pe caz de boala profesionala.varsta la care s-a ivit invaliditatea a fost de 50 ani 1 luna 18 zile.Stagiul ... (vezi toată discuția)