Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie grupa 1
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie grupa 1

am depus dosarul de pensie pentru limita de varsta mi s-a aprobat incepand cu 01..12/ 2009 am lurat din totalul anilor 20 grupa1 .in decizie mi se da;-stagiul complet de cotizare conf legii 19/2000 32 de ani si 6 luni.total stagiu de cotizare realizat 35 de ani 4 luni si 13 zile.din care gr 1 , 18 ani 6 luni si 14 zile 1. puncte realizate 30.32746, puncte comf oug 209/2008 1063335.. punctaj mediu anual1.26033 din caremaj oug 209/2008 0.32718 total pensie 924 lei va intreb daca s-a acordat totul de la grupa1 s-au se da in patru transe sporul de grupa sau inteleg ca aceasta este toata pensia muncita in 35 de ani . va multumesc
Da, vi s-a acordat tot ceea ce legislaţia în materie de pensii, permite la acest moment privitor la stagiul realizat de dumneavoastră în grupa I de muncă.

Din câte înţeleg, din ceea ce aţi redat din cuprinsul deciziei de acordare a pensiei pentru limită de vârstă, perioada reţinută de casa teritorială de pensii ca efectuată în grupa I de muncă este de 18 ani, 6 luni şi 14 zile.

Pentru această perioadă, potrivit dispoziţiilor art. III, din OUG nr. 209/2008, aţi beneficiat de un număr suplimentar de 0,50 puncte pentru fiecare -an de spor-, respectiv 0,04166 puncte pentru fiecare lună de spor, acordat pentru vechimea realizată în activitatea desfăşurată în grupa I.
Deci, atenţie, deocamdată nu puteţi beneficia decât de majorarea acordată pentru fiecare an de spor, adică pentru perioada de vechime în muncă, ce vi s-a acordat pentru activitatea desfăşurată în grupa I de muncă ( 6 luni, pentru fiecare an încadrat în grupa I).

Aplicarea prevederilor art. I, din OUG nr. 209/2008, prin care veţi beneficia de majorarea punctajelor anuale cu 50% pentru perioadele în care aţi desfăşurat activităţi în locuri încadrate în grupa I de muncă, s-a amânat pentru 1. 01.2011, prin prevederile art. V, din OUG nr. 114/2009.
Deci de majorarea acordată pentru anii efectiv lucraţi în grupa I de muncă, veţi beneficia începând cu 1.01.2011, dacă între timp " interesul general public...situaţii de urgenţă şi extraordinare..." nu vor impune Guvernului o nouă amânare.

O zi bună vă doresc!
va multumesc si eu pentru raspuns si asi dori sa mai lamurim inca o problema.Am si trei ani lucrati in spania cu contract de munca legal ,prin ministerul muncii si am depus si acte doveditoare la dosarul de pensie dar nu mi s-a dat nici un raspuns. va intreb daca acesti ani nu trebuiau si ei luati in calcul pentru ca ni se retinea lunar. va multumesc.
Cred ca florisiris face o confuzie:
OUG 114/2009 a amânat aplicarea art. 165.1 din Legea 19/2000 pentru data
de 01.01.2011. Acest articol se refera la pensionarii aflati in plată si carora
urmează sa li se calculeze si sa li se acorde diferentele de punctaj rezultate
din aplicarea Legii 218/2008 fata de OUG 100/2008.
Dna Maria45 inteleg ca este nou pensionata si prin urmare se încadrează
în prevederile art. 78.2 din Legea 19/2000, a carui aplicare nu a fost amânată.
Acesta acordă o majorarea punctajelor anuale cu 50% pentru perioadele
lucrate în grupa I-a.
@dorelbaiu

Nu, florisiris nu face nicio confuzie, mesajul este corect si complet de la prima litera pana la ultimul punct. De la 01.01.2011 ar trebui sa se calculeze si sa se plateasca punctajul suplimentar pentru fiecare luna de spor aferenta activitatii lucrate in grupe de munca.
florisiris a scris:
Pentru această perioadă, potrivit dispoziţiilor art. III, din OUG nr. 209/2008, aţi beneficiat de un număr suplimentar de 0,50 puncte pentru fiecare -an de spor-, respectiv 0,04166 puncte pentru fiecare lună de spor, acordat pentru vechimea realizată în activitatea desfăşurată în grupa I.

Gabriela Pintea a scris:
Nu florisiris nu face nicio confuzie, mesajul este corect...

Daca ar fi corect s-ar verifica:

Pentru fiecare an lucrat in grupa I se acorda un spor de 6 luni la
vechimea realizata. Deci pentru 18 ani si 6 luni lucrati de Maria45 in
grupa I ar fi primit la vechime un spor de 9 ani si 3 luni, pentru care
conform interpretarii date de florisiris ar fi primit:

9 ani x 0,5 pct. = 4,50000 pct
3 luni x 0,04166 = 0,12498 pct

Total: 4,50000 + 0,12498 = 4,62498 pct

si nu 10,63335 cat a primit de fapt Maria45!
dorelbaiu, utilizator