Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... marirea punctului de pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

marirea punctului de pensie

Sora mea a iesit la pensie la 50 ani cu pensie de handicap gradul 2.
Intrebarea mea este daca are dreptul la majorarea punctului de pensie cu 25% ,daca are 13 ani lucrati in grupa 2 de munca 100%
Multumesc !

Nu exista pensie de handicap
Precizati ce fel de pensie are si cand(anul)si-a deschis drepturile.

Pensiile sunt:
-Limita de varsta
-Anticipata
-Anticipata partiala
-invaliditate
-Urmas
Carp Mircea, utilizator
1. Cred ca este vorba de pensie de invaliditate.

2. Va uitati pe cuponul de pensie unde aveti trecute punctele de pensie si valoarea punctului de pensie.

3. - Valoarea punctului de pensie va fi acum de 762,1 lei.
- Inmultiti aceasta valoare cu puntele de pensie si veti obtine noua pensie.
Pana la urma,nici nu conteaza ce fel de pensie este.
Important este sa fie pensie si nu fie indemnizatie de handicap.

Asadar,precizati daca este pensie si anul in care s-au deschis drepturile.

Aici se face confuzie intre valoarea punctului de pensie si majorarea cu 25% a puctajelor pentru perioada lucrata in grupa II-a de munca.

revin- sora mea a iesit la pensie la limita de varsta in anul 2005 in baza art 57, legea 19 aliniatul b ( in baza unui certificat de handicap grav) are 25 de ani vechime din care 13 ani de grupa 2 cu100%
Intrebarea mea este daca are dreptul la majorarea punctului de pensie cu 25%

multumesc!
A beneficiat de prevederile O.U.G.100/2008 incepand cu 01/10/2009 si de prevederile art.169(1)lit.b)din legea 263/2010 incepand cu 01/01/2011

O.U.G.100/2008

.Art. 782 . — (1) Asiguratii care au desfasurat activitati in locuri de munca incadrate in grupa I si/sau grupa II de munca, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, beneficiaza de un numar suplimentar de puncte, dupa cum urmeaza

b) 0,25 puncte pentru fiecare an de spor, respectiv 0,02083 puncte pentru fiecare luna de spor, acordat pentru vechimea realizata in activitatea desfasurata in grupa II de munca.

plata sumelor rezultate in urma aplicarii prevederilor prezentei ordonante de urgenta se face esalonat, in etape, astfel:

d) octombrie 2009, in cazul persoanelor ale caror drepturi de pensie s-au deschis in perioada 1 aprilie 2001—30 septembrie 2008.

Legea 263/2010

Art. 169
(1) Pensionarii sistemului public de pensii ale caror drepturi de pensie au fost stabilite potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa I si/sau grupa a II-a de munca, beneficiaza de o crestere a punctajelor anuale realizate in aceste perioade, dupa cum urmeaza:

b) cu 25% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa a II-a de munca.

(4) Prevederile alin. (1) se aplica prin acordarea diferentei dintre cresterea punctajului mediu anual rezultata si cea acordata conform Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 100/2008 pentru completarea Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, aprobata prin Legea nr. 154/2009.

Asa trebuia sa se intample.