avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Punctaj suplimentar - grupa 2 de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Punctaj suplimentar - grupa 2 de munca

e adevarat ca s ar da niste bani ptr cei ce au muncit si au avut grupa 2 de munca
ce cum cand si unde? daca stie cineva
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 08:43, 27 Noiembrie 2010
Daca va-ti deschis dreptul la pensie anterior datei de 03/11/2008 cititi raspunsul la topicul:Cand se va aplica O.U.G.NR.209/2008 ?O seara buna.
virgula a scris:
e adevarat ca s ar da niste bani ptr cei ce au muncit si au avut grupa 2 de munca
ce cum cand si unde? daca stie cineva

Se acorda un punctaj suplimentar, deocamdata numai cel prevazut la art. 78 ind. 2 din Legea nr. 19/2000. Daca ati iesit la pensie, ar fi trebuit sa-l primiti.

Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in grupe de munca nu se acorda in situatiile in care la determinarea punctajului mediu anual se utilizeaza alte stagii complete de cotizare decat cele prevazute in anexa nr. 3 a Legii nr. 19/2000 sau in anexa 9 a Ordinului nr. 340/2001.

Art. 78 ind. 2 - Legea nr. 19/2000
(1) Asiguraţii care au desfăşurat activităţi în locuri de muncă încadrate în grupa I şi/sau grupa II de muncă, potrivit legislaţiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, beneficiază de majorarea punctajelor anuale, după cum urmează:
a) cu 50% pentru perioadele în care au desfăşurat activităţi în locuri încadrate în grupa I de muncă;
b) cu 25% pentru perioadele în care au desfăşurat activităţi în locuri încadrate în grupa a II-a de muncă.
(2) Prevederile alin. (1) se aplică numai în situaţiile în care, potrivit legii, la determinarea punctajului mediu anual se utilizează stagiile complete de cotizare prevăzute în anexa nr. 3, în funcţie de data naşterii, respectiv stagiile complete de cotizare, în funcţie de data deschiderii dreptului la pensie, conform prevederilor art. 167 ind. 1.


Ultima modificare: Sâmbătă, 27 Noiembrie 2010
Gabriela Pintea, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Balerin grupa 1 de munca bako bako Pensionara din data de 01.10.2007.Stagiul complet de cotizare 25 ani,stagiul total de cotizare 35 ani 6 luni 7 zile din care conditii speciale 25 ani 11 luni 7 ... (vezi toată discuția)
Care pensionari beneficiaza de oug 100/2008? marii_48 marii_48 Buna ziua domnilor moderatori si domnilor consultanti! Va rog frumos sa-mi raspundeti si mie urgent! Sunt pensionar din august 2002 , am ... (vezi toată discuția)
Decizia de pensionare Sorin002 Sorin002 In urma unui proces am obtinut hotararea instantei de a mi se recalcula pensia, prin modificarea stagiului necesar de la 30 la 20 ani. Casa de pensii mi-a ... (vezi toată discuția)