Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiul suplimentar pentru activitatea lucrata in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiul suplimentar pentru activitatea lucrata in grupe de munca

Am iesit la pensie in 2007 la limita de varsta si cu un stagiu de contributie de 46 ani din care 30 ani de grupa II -a de munca. Am continuat sa lucrez si sa contribui inca doi ani. Intrebarea mea se leaga de faptul ca nu am primit pana acuma nici o marire a punctajului aferent anilor de munca in grupa II-a. Puteti sa-mi spuneti daca aceasta este o omisiune sau daca trebuie sa fac o cerere pentru acordarea acestui drept. Mentionez ca anii de grupa sunt recunoscuti prin acte doveditoare si se regasesc si in decizia de pensionare. In legea mai sus mentionata, se face vorbire despre drepturile cuvenite pentru cei ce au muncit in grupe, in doua articole: art.nr.100 si art.nr169. De ce a fost nevoie de doua articole diferite in lege ?
Va multumesc anticipat de raspuns.
In luna iunie 2009 trebuia sa vi se aplice O.U.G.100/2008 acordandu-va 1,875 puncte suplimentare care se impart la stagiul complet de cotizare.Rezultatul reprezinta punctajul mediu anual suplimentar acordat prin aplicarea acestei ordonante care se adauga la punctajul mediu anual aflat in plata.Rezultatul de la aceasta adunare reprezinta noul punctaj mediu anual.Diferenta dintre punctajul suplimentar ce trebuia acordat prin legea 218/2008 si ceea ce s-a acordat prin O.U.G.100/2008 se acorda incepand cu 01/01/2011 prin intrarea in vigoare a art.169(1-5) din legea 263/2010.
Comfirmati sau nu aplicarea O.U.G.100/2008 in iunie 2009 ?
Mai multe amanunte in ultima mea postare de aici:www.avocatnet.ro/content/for...

Am strecurat din greseala o mica eroare.Aplicarea O.U.G.100/2008 trebuia sa se faca in luna octombrie 2009 si nu in iunie 2009.Scuze pentru greseala..
Carp Mircea, utilizator
Stimate domnule Mircea,va multumesc pentru raspuns si va confirm ca nu mi s-a aplicat O.U.G.100/2008 in luna octombrie 2009 cum de altfel nici in pensia primita acum in ianuarie 2011.Va trebui sa fac o cerere la CJPArges pentru clarificare ?
Am o nelamurire si la metoda de calcul aferenta grupei a II-a, procentul de 25% se refera la cresterea punctajului anual corespunzator perioadei de cotizare in gr.II care in exemplul meu este de 30 ani, sau la "stagiul aferent gr.II" care este de 7 ani, dupa care se imparte la 31 care este stagiul complet de cotizare conf. Lg.19/2001.?
Va multumesc pentru raspuns.
Fasceti o cerere de recalculare: [ link extern ]

prin care cereti sa vi se aplice O.U.G.100/2008 incepand cu octombrie 2009.La punctajul anual(total) realizat in perioada celor 30 de ani se acorda un spor de 25%,din care se scade cel acordat de O.U.G.100/2008.Sa facem o mica aplicatie:Sa presupunem ca in cei 30 de ani de grupa II-a ati realizat 30 de puncte.Prin aplicarea Art.169(1)lit.b) din legea 263/2010 se acorda un punctaj suplimentar de 7,5 puncte(25% din 30).7,5 puncte - 1,875(acordate prin O.U.G.100/2008)=5,625 puncte:31 ani(stagiul complet de cotizare)=0,18145 punctaj suplimentar,care s-ar aduga la punctajul mediu anual aflat in plata la acest moment.La aplicarea O.U.G.100/2008 calculul este simplu.1,875(puncte suplimentare):31(stagiul complet de cotizare)=0,06048 punctaj suplimentar.Sper sa ma fi facut inteles.
Carp Mircea, utilizator