Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calculul pensiilor.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calculul pensiilor.

Bună seara.
Ieri am deschis un subiect cu privire la pensii, grupe de muncă, modul de calcul, etc. la care nu am primit nici un răspuns.
Azi, verificând decizia de pensie suplimentară recalculată ca urmare a aplicării legii nr. 263/2010 cu privire la acordarea în plus a celor 25 % pentru stagiu complet în grupa a II-a, primită acum, dar cu aplicare de la data de 01.01.2011, am constatat că majorarea efectivă este doar de puțin peste 10%, probabil, mă gândesc că datorită faptului că nu toată perioada lucrată a fost în grupa a II-a. Vă rog să confirmați sau să infirmați.
Analizând decizia, și calculele de pe aceasta , citez: "Punctajul mediu anual acordat suplimentar titularului = 0,19903", ca mai jos în chenarul roșu (diferența de primit cf, art 169 din legea mai sus amintită valoarea de 0,16361). Aceasta din urmă este valoarea care a fost adăugată la punctajul mediu anual. Oare nu este o greșală?.
Nu valoarea de mai sus respectiv 0,19903 cea rezultată din calcule trebuia adăugată la punctajul mediu anual?.
Aș fi bucuros dacă aș primi răspunsuri și la problema de ieri rămasă fără răspuns.
VÃ MULȚUMESC.
Pentru raspuns,sunt necesare mai multe date si elemente:

Sex;luna si anul nasterii;luna si anul in care si-a deschis dreptul la pensie;totate datele de la punctul(F) si(G)din una din decizii.De la punctul(F)doar cele care au valoare,nu cele cu (0).
Decizia pe care o am la dispoziție este ultima primită și nu are toate datele pe care le solicitați, însă, voi încerca să dau relații de pe aceasata:
Sex-bărbătesc; anul nașterii=1936; luna 06; data înscrierii la pensie 01.10.1990; Situația pensiei înainte de aplicarea Legii 236; punctajul mediu anual=1,58409, punctajul mediu anual cf.OUG nr.100/2008...=0,03542. Situația pensiei după aplicarea Legii 236: Cf. Grupa a II-a de muncă suma punctelor anuale realizate =23,88312; număr puncte suplimentare grupe de muncă=5,97078, punctaj mediu anual acordat=0,19903, diferența de primit cf. art. 169 din L 263=punctaj mediu anual suplimentar cuvenit pentru grupe de muncă-punctaj mediu anual acordat cf. OUG nr. 100/2008...=0,16361. punctaj mediu anual1,74770.
In primul rand cati ani ati avut lucrati in gr.II-a,deoarece numai pentru ani de grupa se acorda punctajul suplimentar.A doua problema fata de ce punctaj considerati ca reprezinta 10% majorarea efectiva.E posibil ca diferenta intre 0.19903 si 0.16361 sa o fi primit cu OUG.100/2008,deoarece aceasta s-a scazut din total punctaj mediu anual suplimentar reesit la recalculare.
În grupa a II-a are 17 ani și despre acest lucru am mai solicitat anumite lămuriri ieri la care nu am primit răspuns.
10% reprezintă majorarea efectivă a pensiei.
În decizie mai scrie: Punctajul mediu mediu anual acordat suplimentar titularului 5,97078:30ani, 0 luni=0,19903
S-a lucrat 17 ani in grupa II-a de munca.Punctajul suplimentar acordat in urma aplicarii O.U.G.100/2008 in luna octombrie 2008 pentru cei 17 ani a fost de 0,03542.Punctajul suplimetar total pentru cei 17 ani este de 5,97078 puncte.Adica 23,88312x25%=5,97078
5,97078:30 de ani(stagiul complet de cotizare)=0,19903.Rezulta ca 0,19903-0,03542=0,16361.Acesta este punctajul suplimentar in urma aplicarii art.169 din legea 263/2010 incepand cu 01/01/2011.

0,03542 este punctajul mediu anual suplimentar.Numarul de puncte suplimentare in urma aplicarii O.U.G.100/2008 incepand cu octombrie 2008 a fost de 1,0625 puncte : 30 de ani(stagiul complet de cotizare)=0,03542
Carp Mircea, utilizator