avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1081 soluții astăzi
Forum Activitate mamistresata

Activitate mamistresata

Răspuns la discuția Spinos! CIC, da sau nu?
Multumesc pentru cererea de precizare. Corespund acelei categorii i) mentionate de dumneavoastra pentru perioada oct-iulie, adica 10 luni. Perioada problematica este august-septembrie, adica 2 luni din ultimele 12.
Sunt angajata a unei institutii universitare. In perioada 1 oct. 2009-31 iulie 2010 am fost in deplasare in strainatate pentru perfectionare profesionala, cu acordul angajatorului si am primit 25% din salariu,adica plata contributiilor la casele de asigurari.

De la 1 august m-am intors la post. Pentru luna august nu am primit concediu de odihna cu plata pentru ca nu am avut anterior activitate si in septembrie iar nu voi avea activitate didactica. De la 1 oct. ar trebui sa intru in concediu prenatal (42 zile inainte de nastere).

In lege cred ca este stipulat ca poti lua indemnizatie pt. cresterea copilului daca ai lucrat in cele 12 luni anterioare concediului. Avand in vedere intreruperea, asta inseamna ca nu pot beneficia de indemnizatie, in cazul meu? Adica e ca si cum nu as fi fost angajata, ci somera? Pot beneficia de vreun venit in perioada de crestere a copilului?

Ce ar trebui sa fac pentru a beneficia totusi de indemnizatie?

Pentru perioada concediului prenatal si de lehuzie primesc vreun ban?

Daca nu primesc indemnizatia pt. cresterea copilului, va afecta acest fapt pensia pe care o voi primi peste 30 ani?

Multumesc!

Răspuns la discuția Mama romanca, bebe german...
Multumesc mult, acum m-am lamurit! :)
Răspuns la discuția Mama romanca, bebe german...
Multumesc! V-as ruga sa faceti unele precizari:

Consimtamantul trebuie dat chiar daca nu suntem casatoriti?
Cum trebuie sa arate consimtamantul tatalui minorului? Redactat la notar? Redactat in Germania se poate? In ce limba? (nu stie romana) Poate sa fie un consimtamant general de tipul "mama se poate duce cu copilul oriunde" sau trebuie legat de data, ora, zbor?
Inca nu sunt casatorita cu partenerul meu (german). Urmeaza insa sa nasc in curand. Am contract de munca in Romania, sunt plecata pentru perfectionare /studii aprobate de angajator si platesc in continuare cotizatie la casa de pensii din RO. Nu am asigurare de nici un fel in Germania unde ma aflu temporar, voi plati nasterea din buzunar (imi inchipui ca pentru nastere nu functioneaza cardul de asigurat european)?

De la 1 oct. as putea intra (teoretic) in concediu de maternitate in Ro si apoi as vrea concediu pentru cresterea copilului. Nu ma intereseaza atat banii, cat concediul de la angajator.

Copilul se va naste in Germania si va primi cetatenie germana (care o exclude pe cea romana/dubla cetatenie)

1. Care sunt consecintele pentru mine ca mama romanca in Romania cu bebe german? Trebuie sa-l declar ca strain la oficiul de migratie? Daca vin si stau cu bebe in Ro dupa nastere, el nu va fi asigurat, nu?

2. Ce acte trebuie sa fac in RO ca sa fiu "in regula" (certificat de nastere in RO? Transcriere? Trebuie inregistrat bebe undeva?)

3. Pot circula international cu bebe (pasaportul meu/pasaport propriu?) Trebuie aprobare de la tatal copilului ca sa pot circula cu el?

E o situatie complicata si v-as fi foarte recunoscatoare pentru orice sfat, sunt in luna a 7-a si un pic coplesita de toata birocratia...

Multumesc!