avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Activitate katra

Activitate katra

Dar si condamnarea se face de la 1 la 5 ani iar eu am 5 luni! aici ce si cum se aplica? Am si recunoscut la prima infatisare fapta iar asta reduce cu o treime sentinta obtinuta.
Buna ziua,
In urma cu cateva luni am condus sub influenta alcoolului. Sapt trecuta am primit sentinta 5 luni cu suspendare conditionata dar nu stiu nimic de permis. Ce inseamna asta? Dupa cat timp pot da pentru permis?
Multumesc anticipat
Am facut-o si eu..... Am fost oprit in trafic iar in urma testarii cu etilotestul mi-a reesit 0.75g. Probele de sange nu au venit inca dar astept telefonul politistului. Am consumat 4 beri in decurs de 2 ore iar ultimele 2 in circa 20 de minute inainte sa fiu oprit. Doream sa ajung acasa la tara ca ai mei sa nu-si faca griji ca nu ajung iar tel nu aveau sa-i pot suna, era un drum de tara necirculat, pe care am circulat incet cu 40km/h, dar am coborat geamurile sa vina aer in masina si baietii au auzit muzica..... dupa ce am fost oprit si pana a venit alta masina sa ma testezea au trecut 20-25 de minute iar probele de sange mi-au fost recoltate la aproximativ o ora de la momentul in care nu am mai baut nimic, a doua proba mi-a fost recoltata la 30-40 minute dupa prima pt ca politistul nu mai avea chef sa stea dupa mine, chiar devenid impulsiv cand am cerut eu a doua proba pt ca el nu mi-a zis nimic, doar cat stiam ca se poate cere,cand am cerut o ora m-i s-a raspuns sec ca nu sunt eu cel care decide, necunoscand reglementarile exacte in vigoare, adica intervalul de o ora m-am supus... probele mi-au fost recoltate cu o trusa speciala, medicul nu a asistat la nici una din recoltari doar cat a aparut sa ma examineze fizic si a plecat, vorbind clar, coerent, teste de gen degetul pe nas le-am trecut fara probleme si restul examinarii, asistenta nu m-a sterilizat cu nimic la a doua proba, la prima m-a sters cu ceva pe mana dar nu stiu ce era, dansa nu avea manusi chirurgicale nici nu s-a spalat pe mana in prezenta noastra. In momentul testarii in etilotest nu era nimeni langa noi, ulterior aparand un martor, adica un alt politist in civil, nici un politist nu s-a prezentat, chiar mi-au fost smulse actele din mana de catre cel in civil. Recunosc ca e prima data cand urc la volan baut, in oras merg cu taxiul acasa, dar acolo nestiind nici un numar de taxi si nici o alta persoana am luat aceasta decizie, gresita pana la urma. Vreau sfaturi despre ce ar trebui sa fac in continuare, nu am nevoie de condamnari, de vb de gen nu trebuia sau altceva pt ca stiu ca nu am facut ce bine. Merita o recalculare a alcoolemiei? Am 1.78 si 78 cm si practic o multime de sporturi pt conditie fizica dar nu am mancat nimic timp de 5 ore inaintea testarii... Pot sa conduc daca se va ajunge in instanta, pana la solutionarea cauzei? Cunoaste cineva un avocat bun in zona Carei sau Satu Mare? din cate imi zicea politistul in cealalta zi, avocatii de acolo nu te apara, doar vor bani, iar in cazul acesta prefer pe oricare din oficiu. Sunt raspunzator pt faptele mele, nu cer mila, clementa, vreau doar sa stiu ce pot face. Se poate solicita in cazul condamnarii cu suspendare (nu mai alte condamnari) o perioada de proba dupa care sa dispara cazierul?
Va multumesc