Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Sentinta pentru alcoolemie la volan
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Sentinta pentru alcoolemie la volan

Buna ziua,
In urma cu cateva luni am condus sub influenta alcoolului. Sapt trecuta am primit sentinta 5 luni cu suspendare conditionata dar nu stiu nimic de permis. Ce inseamna asta? Dupa cat timp pot da pentru permis?
Multumesc anticipat
Permisul se anuleaza. Drept de examen pentru permis peste 1 an de la data ramanerii definitive
Dar si condamnarea se face de la 1 la 5 ani iar eu am 5 luni! aici ce si cum se aplica? Am si recunoscut la prima infatisare fapta iar asta reduce cu o treime sentinta obtinuta.
Dupa 1 an de la ramanerea definitiva a hotararii puteti da obtineti un nou permis. Este obligatoriu urmarea unei scoli de soferi, apoi examenele ( sala si orasul). La fel ca prima data.
La un an de la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti puteti depune actele pt obtinerea unui nou permis de conducere.