Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Condamnare cu suspendare - cand pot sustine examen ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Condamnare cu suspendare - cand pot sustine examen pentru redobandirea permisului?

am primit 3 ani cu suspendare pentru ca am condus sub influenta alcoolului si refuzul probelor biologice . cand am dreptul sa dau dinou examen pentru permis?
Puteti să redobândiţi dreptul de a conduce autovehicule, respectiv să obţineţi un nou permis de conducere, daca a trecut un an de la data rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti prin care s-a dispus suspendarea condiţionată a executării pedepsei ori suspendarea executării pedepsei sub supraveghere.
Vedeti mai multe aici
[ link extern ]
Aveti dreptul de a obtine un nou permis de conducere in termen de un an de la data ramanerii definitive si irevocabile a hotararii prin care ati fost condamnat si s-a dispus suspendarea conditionata a executarii pedepsei.