avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1003 soluții astăzi
Forum Activitate borik

Activitate borik

Va multumesc pentru sugestie, am sa va urmez sfatul...
se poate sa ma ajutati cu un model de adresa catre banca sau un link sau ceva unde as putea citi despre asta

am incercat inca o discutie cu executorul si a zis ca nu e deacord cu poprirea deoarece suma ar fi mai mica decat rata initiala si ca va da drumul executarii silite

Mersi
B
Update:
Banca nu mai sta la discutii. Acum discut cu executorul, care e foarte hotarat: "Auzi, dom'le acum esti la cheremul meu!"
eu am insistat cu cererea de poprire, pt ca doresc sa platesc lunar, cu 1/3 din salar . insa executorul bancii ing, imi spune ca el nu e de acord, ca nu da curs cererii de poprire si ca-mi va retine tot salariul, urmand ca eu sa-l contactez lunar sa-mi deblocheze contul restrictionat sa pot sa scot o parte din bani (insa in nici un caz cele 2/3 parti ce mi se cuvin, ca bancii nu-i convine).
in cazul acesta prefer sa ma dea in judecata sa hotarasca instanta cat sa platesc lunar. executorul spune ca in cazul unei hotarari judecatoresti nu se poate opune insa pana cand se ajunge acolo e la latitudinea lui cat imi retine din salar (firma la care lucrez imi vireaza salariul in contul deschis la banca de la care am luat creditul - contul e deja restrictionat)

ce pot sa fac?
sa apelez la un avocat? cam cat m-ar costa un avocat?
multumesc mult
b

in instintarea de executare silita nu se stipuleaza nici o suma minima de plata, ci doar anunta rezilierea contractului si mi se da un timp de 15 zile de a achita intreaga suma datorata.
o alta problema ar fi ca firma la care urmeza sa ma angajez vireaza salarul in contul bancii de la care am contractat creditul :(
nu stiu cu as putea intarzia instiintare bancii despre realizarea de noi venituri

care e urmatorul pas dupa instiintarea rezilierii contractului si a inceperii executari silite?

va multumesc
B
visan_georgiana a scris:

borik a scris:

e adevarat ca proprirea pe salar se efectueaza numai in cazul in care salarul e cash?
altfel bancile opteaza pt proprire de cont?

am recitit contractul si am descoperit doua 'minunate' clauze, una de debitare directa si alta de garantia ceditului:

I Debitare directa
(1) Imprumutatul autorizeaza prin prezenta, banca X, in mod irevocabil, sa debiteze contul de imprumut sau curent atasat contului de imprumut si orice alte conturi in ron si/sau valuta detinute de catre Imprumutat la banca X, pe intreaga durata a prezentului contract (10 ani), in vederea: platii ratelor lunare datorate, a dobanzilor, comisioanelor ... bla bla bla
(2) daca Imprumutatul nu-si indeplineste obligatia de plata la scadenta, iar in contul curent atasat contului de imprumut nu exista suficiente fonduri, atunci este la latitudinea bancii X sa acopere datoria restanta din oricare din conturile bancare deschise de catre Imprumutat la banca X
(3) banca va pune la dispozitia Imprumutatului, in sediile/sucursalele bancii, informatii cu privire la operatiunile de debitare directa a contului Imprumutatului. Este obligatia Imprumutatului sa solicite si sa verifice, lunar, corectitudinea acestor informatii. Daca Imprumutatul observa orice neconcordanta in inf. furnizate de banca, acesta va informa banca in termen de 1 luna de la data efectuarii operatiunii, in caz contrar, operatiunile fiind considerate corecte. Imprumutatul este de acord ca aceasta masura de notificare este suficienta si renunta la orice contestatie si aparare ulterioara cu privire la faptul ca aceasta metoda a fost insuficienta

II Garantia creditului
Imprumutatul garanteaza rambursarea creditului ... cu: un drept de garantie reala mobiliara asupra tuturor bunurilor mobile ale Imprumutatului prezente si viitoare, incluzand toate veniturile, precum si soldurile si incasarile, in lei si valuta, in conturile bancare ale Imprumutatului deschise la banca X mentionate in prezentul contract, precum si in conturile bancare deschise sau pe care le va deschide la orice institutie de credit din Romania, pe care are obligatia sa-l mentina pana la achitarea integrala a Creditului :O


deci daca ma angajez, vreo 2 luni jumate - 3, nu vad nici un ban !!! ia banca tot!
:(
imi vine sa nu ma mai angajez vreo 3/4 ani pan' s-o prescrie dracia. offff ...
dar na...

cum dracu semnam asa orice, fara sa citim! #-o
invatatura de minte!
:sorry:



da asa este aceasta clauza exista in toate contractele fara garantii reale, prin care banca poate debita automat orice cont al debitorului existent la orice banca din Romania; dar nu va pot retine tot salariul, uitati ce scrie in codul de procedura civila, la executarea bunurilor mobile (salarii):
Art. 409
Salariile si alte venituri periodice realizate din munca, pensiile acordate in cadrul asigurarilor sociale, precum si alte sume ce se platesc periodic debitorului si sunt destinate asigurarii mijloacelor de existenta ale acestuia pot fi urmarite:
a) pana la 1/2 din venitul lunar net, pentru sumele datorate cu titlu de obligatie de intretinere sau de alocatie pentru copii;
b) pana la 1/3 din venitul lunar net, pentru orice alte datorii.
un sfat puteti citi in cod la cartea V; Capitolul IV toate elementele legate de executare; deoarece sunt multe detalii care pot atrage nulitatea executarii.
succes



Am primit instiintarea de executare silita, dupa ce am trimis cererea de reesalonare (fara raspuns, ce-i drept). Ce e de facut acum? deoarece voi semna un contract de angajare in urmatoarea saptamana, as dori sa le propun, asa cum ati sugerat, propirea pe 1/3 din venitul lunar net. Mai are insa rost, daca ei doresc sa ma execute silit?

Multumesc mult pt raspunsuri
B
e adevarat ca proprirea pe salar se efectueaza numai in cazul in care salarul e cash?
altfel bancile opteaza pt proprire de cont?

am recitit contractul si am descoperit doua 'minunate' clauze, una de debitare directa si alta de garantia ceditului:

I Debitare directa
(1) Imprumutatul autorizeaza prin prezenta, banca X, in mod irevocabil, sa debiteze contul de imprumut sau curent atasat contului de imprumut si orice alte conturi in ron si/sau valuta detinute de catre Imprumutat la banca X, pe intreaga durata a prezentului contract (10 ani), in vederea: platii ratelor lunare datorate, a dobanzilor, comisioanelor ... bla bla bla
(2) daca Imprumutatul nu-si indeplineste obligatia de plata la scadenta, iar in contul curent atasat contului de imprumut nu exista suficiente fonduri, atunci este la latitudinea bancii X sa acopere datoria restanta din oricare din conturile bancare deschise de catre Imprumutat la banca X
(3) banca va pune la dispozitia Imprumutatului, in sediile/sucursalele bancii, informatii cu privire la operatiunile de debitare directa a contului Imprumutatului. Este obligatia Imprumutatului sa solicite si sa verifice, lunar, corectitudinea acestor informatii. Daca Imprumutatul observa orice neconcordanta in inf. furnizate de banca, acesta va informa banca in termen de 1 luna de la data efectuarii operatiunii, in caz contrar, operatiunile fiind considerate corecte. Imprumutatul este de acord ca aceasta masura de notificare este suficienta si renunta la orice contestatie si aparare ulterioara cu privire la faptul ca aceasta metoda a fost insuficienta

II Garantia creditului
Imprumutatul garanteaza rambursarea creditului ... cu: un drept de garantie reala mobiliara asupra tuturor bunurilor mobile ale Imprumutatului prezente si viitoare, incluzand toate veniturile, precum si soldurile si incasarile, in lei si valuta, in conturile bancare ale Imprumutatului deschise la banca X mentionate in prezentul contract, precum si in conturile bancare deschise sau pe care le va deschide la orice institutie de credit din Romania, pe care are obligatia sa-l mentina pana la achitarea integrala a Creditului :O


deci daca ma angajez, vreo 2 luni jumate - 3, nu vad nici un ban !!! ia banca tot!
:(
imi vine sa nu ma mai angajez vreo 3/4 ani pan' s-o prescrie dracia. offff ...
dar na...

cum dracu semnam asa orice, fara sa citim! #-o
invatatura de minte!
:sorry:
cititi neaparat contractul.
uitati ce scrie in al meu (si eu sunt restant cu 2500 lei):

Debitare directa: (1) Imprumutatul autorizeaza prin prezenta, banca X, in mod irevocabil, sa debiteze contul de imprumut sau curent atasat contului de imprumut si orice alte conturi in ron si/sau valuta detinute de catre Imprumutat la banca X, pe intreaga durata a prezentului contract (10 ani), in vederea: platii ratelor lunare datorate, a dobanzilor, comisioanelor ... bla bla bla
(2) daca Imprumutatul nu-si indeplineste obligatia de plata la scadenta, iar in contul curent atasat contului de imprumut nu exista suficiente fonduri, atunci este la latitudinea bancii X sa acopere datoria restanta din oricare din conturile bancare deschise de catre Imprumutat la banca X
(3) banca va pune la dispozitia Imprumutatului, in sediile/sucursalele bancii, informatii cu privire la operatiunile de debitare directa a contului Imprumutatului. Este obligatia Imprumutatului sa solicite si sa verifice, lunar, corectitudinea acestor informatii. Daca Imprumutatul observa orice neconcordanta in inf. furnizate de banca, acesta va informa banca in termen de 1 luna de la data efectuarii operatiunii, in caz contrar, operatiunile fiind considerate corecte. Imprumutatul este de acord ca aceasta masura de notificare este suficienta si renunta la orice contestatie si aparare ulterioara cu privire la faptul ca aceasta metoda a fost insuficienta

verificati si dvs poate aveti aceasi clauza in contract si atunci, din pacate, pot face orice :(


dupa luni de interviuri am primit in sfarsit o oferta de job. salarul e ... hmm, 1100 lei dar asta e! e totusi ceva.
trebuie sa instiintez banca ca de luna viitoare imi voi putea plati ratele (500lei/luna) sau imi vor pune ei direct proprire pe salar (1/3 din venitul lunar net) pana ajung la zi cu ratele?
'norocul' face ca firma angajatoare arecontract fix cu banca de la care am luat eu creditul si le vireaza angajatiilor banii in conturile bancii respective. deci nu se pune problema ca nu vor afla. - nici nu as vrea sa ma sustrag platii - am fost bou, acum platesc. :(
insa nu stiu, legal ce masuri sa iau, sa nu mi se reproseze ulterior, lipsa de interes

discutiile cu banca in vederea unei reesalonari sau chiar refinantare (cu dobanda mai mica) merg ca racul, inapoi. sunt de o intransigenta de nemaipomenit.

va rog, daca mai aveti rabdare :"> sa ma luminati si-ntr-aceasta problema

merci mult
b.

merci mult de raspunsuri.
dar nu pot sa cred ca m-am intins mult mai mult decat mi-a fost plapuma, fara sa platesc consecintele...

inca ceva: am auzit, repet, am auzit, deci nu stiu cat de adevarat e, ca bancile nu au dreptul sa te dea in judecata daca platesti o suma minima (nu stiu cat la suta din rata lunara) o data la 90 de zile. insa nu am gasit nicaieri nici un articol cu privire la acest lucru. am intrebat la banca si mi-au cam ras in nas... adevaru-i ca si mie-mi venea sa-mi cam rad, singur, in nas, dar am zis ca mai stii? daca s-au transformat bancile peste noapte in zana cea buna si eu nu stiu nimic...

dvs ati auzit cumva de vreo asa reglementare?

inca o data, multzam
b.
buna ziua,

am un credit de nevoi personale #-o (pe 10 ani), fara ipoteca sau giranti, insa am garantat rambursarea creditului cu venitul lunar. pentru ca nu mai sunt angajat, de ceva vreme, am ramas restant cu plata ratelor lunare(500ron). am reusit insa sa platesc cel putin o rata, o rata jumate, (incercam sa-mi demonstrez bunavointa) o data la trei luni, ceea ce nu incalzeste, banca, insa, cu nimic.

stiu, prostia, se plateste, iar eu am dat dovada de atat de multa incat sa-mi ajunga pe cel putin urmatorii 8 ani... :sorry:

in urma cu 2 luni am primit o notificare prin care mi se solicita achitarea de urganta a sumei restante 2.500ron si sunt informat ca in cazul neachitarii sumei solicitate in termen de 15 zile, contractul de credit va fi reziliat si evident se vor initia procedurile legale in vederea recuperarii datoriei (executare silita, si/sau societati de recup. creante).
eu nu am nici un bun pe numele meu deci nu prea au ce executa si nefiind salariat ...
din aprilie am mai platit 300ron in mai si ... cam atat :">, insa nici nu am mai primit nimic, in scris, de la banca, decat, nelipsitele telefoane de la departamentul recuperare credite, care se lasa intotdeauna cu amenintari din partea lor si #-o din partea mea.

as fi incercat o cerere de reesalonare, acum cu noile reglementări privind contrac­tele de credit pentru consumatori, prevăzute în OUG nr. 50/2010, insa creditul de nevoi personale nu se acorda pe un termen mai mare de 10 ani, deci am renuntat la idee.

daca voi fi dat in judecata se poate ajunge la inchisoare? mi-am auzit-o si pe asta de la o 'doamna' functionara, binevoitoare.
am incercat sa ma documentez dar se pare ca nu ma tin neuronii, ca nu pricep mai nimic...
in cauzul in care banca apeleaza la o agentie de recuperare, in afara de 'ruptul picioarelor' ;) ce-mi poate face agentia?

v-as ruga, daca se poate, sa-mi lamuriti si mie plicticoasele intrebari.
va multumesc