avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Activitate Bianca Radulescu

Activitate Bianca Radulescu

Buna ziua,

Am 1 contract indevidual de munca ce expira astazi (ultima zi de munca) - incetare cu 01.02.2013.
Nu am obtinut de la conducere nici aprobare pentru prelungire nici pentru incetare si nu stiu daca o pot obtine nici maine.
Imi aduc aminte faptul ca daca nu il incetezi in Revisal si nici nu intocmesti o decizie cf art. 56 lit i, contractul devine automat NEDETERMINAT.
Este adevarat? Exista o baza legala?


Multumesc!
Buna ziua,

Imi desfasor activitatea la o companie care are ca domeniu de activitate munca temporara.
Avem un client care angajeaza personal pentru call center, fara experienta, au training timp de 3 saptamani, apoi incep activitatea.
Mentionez ca trainingul este platit, li se incheie contract de munca temporara inca din prima zi de training.
Trainingul este sustinut de catre Utilizator.
Din pacate multi renunta pe parcursul trainingului sau in cel mai rau caz la 2-3 zile dupa ce incep efectiv activitatea, fapt ce duce la nemultumirea clientului nostru, acesta platind salarii degeaba, fara a avea un profit de pe urma acelor oameni care renunta.

Stiu ca in momentul in care trimiti un angajat la un curs platit, acreditat CNFPA ii poti pune o clauza in contract care il obliga sa stea o anumita perioada in societate, in caz contrar va fi nevoit sa returneze banii pe o durata direct proportionala cu timpul nelucrat.


1. In cazul prezentat mai sus (training intern pentru "operatori vanzari prin telefon") exista vreo posibilitate sa le introducem aceasta clauza in contract? :D
2. Exista vreo baza legala?
3. Carei autoritati imi recomandati sa ma adresez?



Multumesc frumos,
Bianca
Răspuns la discuția Revisal
Multumesc frumos!
Răspuns la discuția Revisal
Normal sau nu, ITM-ul mi-a dat 2 raspunsuri total diferite, iar legea e interpretabila...
Discuție Revisal
Buna ziua,

Vreau sa ma lamureasca si pe mine din punct de vedere legislativ, in cazul contractelor de munca determinate / temporare, cand declaram prelungirea in ReviSal?
Cu o zi anterioara expirarii contractului sau in termen de 20 de zile lucratoare de la expirare?

Multumesc!


Exemplu:

Un contract expira pe data de 01.05.2012

Transmitem prelungirea in ReviSal pe 30.04.2012 sau pana pe 28 mai, inclusiv?
Am si eu o intrebare...ca informare s-a dat urmatorul text:


Catre Dl .....

Va aducem la cunostinta ca incepand cu data de 10.02.2011 departamentul unde sunteti incadrat isi restrange activitatea.
Conform cu prevederile art 65(1) din Codul Muncii incepand cu data de 10.02.2011 vi se acorda un preaviz de 20 de zile lucratoare dupa expirarea caruia, respectiv la data de 10.03.2011, contractul de munca va inceta.

Director General,




Prezenta informare are antet si textul de mai sus, nimic mai mult. Nu are data, nu are numar de inregistrare.
Din punctul meu de vedere nu este corecta.
Cum poate fi contestata in instanta?
Precizez ca din tot departamentul aceasta persoana este singura care a fost disponibilizata, are contract de 4 ore, este pensionat, insa lucreaza 8 ore.
Semnatura din dreptul directorului general este semnata de catre inspectorul de resurse umane cu "pentru".

Multumesc.
Grila de salarizare se aplica POSTULUI nu diplomelor.
La partea cu intimidarea nu am inteles intrebarea. Modalitatile de concediere le-ati enumerat dvs mai sus.
Pot fi: 55b, 79(1), 79(7) asta in cazul in care semneaza o cerere de incetare, necorespundere profesionala, incapacitate sau 61a - disciplinar.
Răspuns la discuția REFERITOR BONURI DE MASA
Daca pe ele scrie ca sunt valabile pe anul 2011 cum sa nu le primeasca??? Sunati la firma de la care aveti tichetele. Dar sigur nu sunt valabile 31 decembrie 2010?
Buna ziua,

Vreau sa stiu daca este legal sa-i dam sa completeze la angajare unei persoane o declaratie pe propria raspundere in care sa fie de acord cu folosirea datelor personale din CV in scopul furnizarii acestora altor companii de recrutare.
Daca exista o lege in acest sens...sau cum se procedeaza mai exact?
Buna ziua!

Exista 3 opinii diferite:

Daca avem un CIM determinat de 1 luna, data inceperii: 01.01.2011 cum scriem pe contract?

1. 01.01.2011 - 31.01.2011 (asa i s-a expus la un curs IRU unei colege)
2. 01.01.2011 - 01.02.2011 (asa am lucrat eu pana acum, fara probleme la ITM)

Stiu ca 31.01.2011 este ultima zi de plata si ultima zi in care se prezinta la serviciu. Dar nu este normal sa trecem varianta (1) pe CIM?

Multumesc.