avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 508 soluții astăzi
Forum Activitate elizatraian

Activitate elizatraian

am incercat sa corectez perioada suspendarii punand 01.08.2011-28.09.2011 insa contractul tot suspendat este.
am incercat sa inchiei din nou perioada suspendarii cu data de 28.09.2011 insa imi da urmatorul mesaj "intervalul selectat se intersecteaza cu intervalul unei suspendari incetate CONTRACT SUSPENDAT"
sincer sunt intr-o totala ameteala
am incercat acest lucru insa nu ma lasa sa fac corectia detei de incetare a suspendarii.
pot sa corectez doar perioada suspendarii, alta solutie mai exista?
am o problema legata de suspendarea contractului, a fost introdus in revisal o suspendare incepand din data de 01.08.2011-31.08.2011, dupa care s-a introdus incetarea suspendarii gresit cu data de 28.09.2011. In aceasta situatie contractul de munca apare tot suspendat si nu am cum sa mai introduc o noua suspendare incepand din 01.09.2011-30.09.2011. Cum prodecedez la corectarea acestei probleme?
am transmis intreabare la finante si mi-au raspuns cu o selectie a art. 7 pct 21 lit c), respectiv art 11 alin. 2 din Codul fiscal, art 79 din OUG 92/2003, precum si asa cum ati spus dumneavoatra Ordinul 222/08.02.2008, deci cred ca nu va fi nicio sansa sa pot efectua aceasta tranzactie
exact, fiind o societate afiliata finantele ar putea considera ca vanzarea sub pretul de cumpoarare nu a fost corect si atunci mi-ar putea inlocui peretul meu de vanzare facturat cu cel de pe piata, (am citit acest lucru de pe site-ul celor de la rentropstraton)

valoare marfii fara miscare este de 52.000 eur, iar pretun cu care-l facturez este undeva la 18.000 eur
va multumesc pentru raspuns, insa mai sunt cateva nelamuriri:
- costul marfii este deductibil integral din punct de vedere fiscal?
- societatea din Germania are acelasi patronat cu noi, asta poate fi o problema in situatia unui control fiscal in care ei sa ne reconsidere venitulul din vanzare luand in calcul pretul pietei si nu cel facturat, fiind considerate ca vandute catre o persoana afiliata?
codul caen al societatii este trecut in anexa ornonantei 99
exista ordonanta 99/2000 care reglementeaza ceva de acest gen, insa nu stiu cum sa o incadrez si ce documentatie sa fac
avem marfa in stoc fara miscare de mai bine de 1 an si societatea din Germania, societate care are acelasi patronat cu cel din Romania cumpara aceste produse la un pret mai mic cu 50% fata de cel de cumparare, ulterior vanzandu-le la reprezentanta din Germania.
acest lucru este posibil? daca da ce dosumente ne trebuiesc si cum se tranteaza fiscal aceasta speta?
la firma care lucrez au fost declarate si platite in 2008 impozit pe dividente pentru asociatii firmei persoane fizice nerezidente, insa in noiembrie 2010 s-a observat greseala declararii si platii si s-au depus declaratii rectificative si declarati noi 100 pentru impozit venituri nerezidente PF si s-a solicitat compensarea sumelor platite in 2008 intre impozit dividende si impozit venituri nerezidende, insa finantele m-au anuntat acum cateva zile 2011 ca am de plata dobanzi si majorari in suma de 200.000 lei pentru plata cu intarziere a impozitului pe nerezidenti. Mie mi se pare o mare hotie deoarece banii au fost platiti in contul lor si s-au folosit de ei. Totusi ce pot face in aceasta situatie??