avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1941 soluții astăzi
Forum Activitate florin_leu

Activitate florin_leu

multumess mult pentru raspuns.Am insa o nelamurire:
pana in prezent eu beneficiez de un concediu medical de pe data de 23- 06-2010 pana pe data de 6-07-2010 cu posibilitatea de prelungire in functie de ce imi va mai recomanda medicul de la ortopedie de la Spitalalul Sf.Ioan.
mana o am prinsa intr-o atela temporara,deoarece asa au considerat cei de la spital.
ca sa pot merge in instanta am inteles ca trebuie sa am minim 10 zile de ingrijiri medicale.nu am insa un document de la IML care sa-mi ateste vatamarea corporala.ce trebuie sa fac pentru a obtine un certificat medico legal cu toate zilele de ingrijiri medicale?
pot obtine acest document dupa ce se termina perioada de concediu medical?
Multumesc mult pentru raspuns.
ideea este urmatoarea suma la care trebuie sa ma astept din partea asiguratoului persoanei care a provocat accidentul, nu ma ajuta cu nimic.Nu cred ca imi pot repara dauna provocata cu 15-20 de milioane.
In cat timp o sa primesc un raspuns cert la evaluarea daunei?
Ce pot face sa imi recuperez intreaga suma necesara reparatiei?
Daune morale nu pot sa obtin in urma accidentului?lasand la o parte vatamarea corporala?
care este suma maxima pe care o pot cere de la cel vinovat de accident?
Buna ziua,In data de 22.06.2010 am fost implicat intr-un accident rutier din vina unui sofer care nu mi-a acordat prioritate, a accelerat crezand ca are timp sa treaca.In urma acestui accident , victima am fost eu, am mana stanga in gips.Problema este in felul urmator...vinovatul a recunoscut...mi-a dat polita de asigurare RCA-Astra...am depus dosarul de dauna.Un agent constatator a vazut masina,i-a facut cateva poze,trecand in registrul de dauna doar anumite componente ale masinii mai putin partile interioara,zicand ca a avut rugina,si ca nu intra in dauna.Ideea este ca m-au pus sa duc masina la un service cu care aveau contract.Cei de la service mi-au spus ca nu mai au contract cu dealerul Dacia si ca nu imi poate repara masina trimitandu-ma la un alt service, mi-a dat constatarea agentului de dauna ,pe care am predat-o la cel de-al doilea service; de aici inca nu am primit nici un raspuns concret desi au trecut 3 zile.
Intrebari:
- Masina este Dacia Nova din 2000, 106.000 km la bord ; constatatorul mi-a zis ca mai mult de 1500-2000 lei nu primesc indiferent de devizul serviceului
-Care este timpul legal in care trebuie sa primesc un raspuns referitor la solutionarea cazului(reparatie)
-in urma accidentului celui vinovat i-a fost intocmit dosar penal pt vatamare corporala si i-a fost suspendat permisul pt 90 zile...eu am concediu medical 8 zile cu drept de prelungire ; Am sanse de castig daca actionez in instanta pentru daune morale?
Multumesc.